More
  Ana SayfaGenelMiraç Kandili 2021 Ne Zaman? Miraç Kandilinde Ne Oldu?

  Miraç Kandili 2021 Ne Zaman? Miraç Kandilinde Ne Oldu?

  Tüm müslüman alemi tarafından kutsal kabul edilen Miraç kandili pek çok insan tarafından ibadet edilerek geçirilir. Müslümanlar tarafından kabul edilen en önemli günlerden biri olan Miraç Kandili 2021 ne zaman? Miraç Kandilinde ne oldu?

  Müslüman dünyası tarafından önem atfedilen mübarek günlerden biri de Miraç gecesidir. Bu gece genellikle ibadet edilerek geçirilir. Bu kadilin yaklaşması ile beraber Miraç Kandili 2021 ne zaman sorusu aratılmaya başlandı. Miraç gecesinin ne zaman olduğu Diyanet İşleri Başkanlığı takviminde açıkça belirtildi. Peki Miraç Kandili 2021 ne zaman?  Miraç kandilinde ne oldu gibi soruların cevapları… 

  Miraç Kandili 2021 Ne Zaman?

  Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan  Dini Günler Takvimi’e göre Miraç Kandili, 10 Mart 2021 Çarşamba günü gerçekleşecek. 

  Miraç Kandilinde Ne Oldu?

  Hz Muhammed sonradan miraç gecesi olarak adlandırılan bir gecede Kâbe’den Burak ismi ile bilinen bir at ile alınıp Mescid-i Aksa’ya götürüldü. O gece, Burak isimli at, Beytül Makdis’in duvarına bağlamıştır. Daha sonra Hz Muhammed  el-Aksa Camiinin altındaki yerden Mescid-i Aksa’nın bulunduğu alana giriş yaptı. Buradan da Kubbet-üs-sahra’nın bulunduğu  yere gitti. Rivayete göre geçmiş olduğu bu alanda İsa, Musa, Zekeriya peygamberlerle buluştu. Daha sonra Hz Muhammed bu peygamberlere namaz kıldırdı. Hz Muhammed bu olaydan sonra Miraç Minberi’den göğe yükseldi. 

  Hz Muhammed bu yolculuk sırasında Cebrail eşlik etti. İslam peygamberi bu katları aşarken Âdem, Yusuf, Yahya ve İsa, İdris, Harun, Musa ve İbrahim peygamberleri gördü.

  Sidretü’l-Münteha’yı geçen Hz Muhammed, Allah ile aracısız görüştü. 

  İslam dininin ilk geldiği yıllarda namaz vakitleri gibi ibadetlerin tam olarak ayrıntıları bilinmiyordu. Rivayete göre İsra ve Miraç bu konudaki belirsizlikleri ortadan kaldırdı. Hz Muhammed, Miraç sırasında namaz vakitlerinin beş vakit olması gerektiğini öğrendi ve bunu müslümanlara anlattı. 

  En Çok Okunanlar