More
  Ana SayfaGenelMigren Belirtileri Nelerdir? 

  Migren Belirtileri Nelerdir? 

  Migren belirtileri arasında en belirgin olanı baş ağrısıdır. Migren genellikle kadınlar arasında oldukça yaygın olan bir sağlık problemidir. Migren yaşam kalitesini düşürerek günlük yaşamda yapılması gereken bazı aktivitelerin yapılmasını engeller.  Migren ağrısında genellikle ağrı, şakak veya göz çevresinde başlar. Bu ağrıya çoğu zaman bulantı ve kusma da eşlik edebilir. Peki, migren belirtileri nelerdir ?

  Migren, kusma ile beraber devam eden çok şiddetli baş ağrısına verilen isimdir. Ense, şakaklar ve göz çevresinde başlayan ağrı, zonklamalar şeklinde kendini göstererek devam eder. Migren hastaları ışık ve sese karşı duyarlı hale gelir. 

  Ataklar halinde başlayan ağrılar üç aylık zaman periyodu içinde ayda 15 günden fazla olacak şekilde kendini gösterebilir. Bu migren atakları yaklaşık olarak dört saat sürer. Migren tedavisi genellikle hastanın atak durumuna ağrı süresine göre farklılık gösterebilir. Migren ağrısı için kullanılan ilaçlar, ağrıları hafifletme ya da ortadan kaldırma, ağrı sırasında ortaya çıkan kusma şikayetinin son bulması gibi faydalar sağlarlar. 

  Migren Belirtileri Nelerdir? 

  Migren atakları ilk olarak 20 ila 30 yaşlarında başlar. Ancak bazı migren hastalarında bu ataklar daha erken yaşlarda başlayabilir. Migren ağrısı dört atak şeklinde kendini gösterebilir.

  Prodrom atağı hastalığın ilk atağıdır. Bu evrede hastalık, kabızlık, esneme, ruh halinde değişiklik, yeme isteği, boyun tutulması, artan susuzluk, gibi belirtiler gözlenir. 

  Aura evresinde hastada görme bozuklukları, uyuşma, karıncalanma ve hissizlik belirtileri oluşabilir.

  Atak aşamasında hastada mide bulantısı, zonklama, kusma, ses ve ışığa hassasiyet, bulanık görme gibi durumlar yaşanır. 

  Postdrome evresinde ise hastada halsizlik  ve hassasiyetler devam edebilir. Bu evrelerin hepsi her hastada gözlenmez hastadan hastaya farklılıklar olabilir. 

  Migren Ağrısını Ne Tetikler?

  Özellikle kadınların hormonal değişiklikler yaşadıkları dönemlerde migren sorunu baş gösterebilir. Adet dönemlerinin öncesinde ve sonrasında migren ağrısı kadınlar arasında daha sık rastlanan bir durumdur. Çok tuzlu besinler ya da işlenmiş gıdalar migrenin tetikleyicileri arasındadır. Öğün atlamak ya da normal beslenme düzenin dışına çıkmak migrenin artmasına yol açar. Bunların dışında, alkol, kafein, yüksek ses ve ışık, bazı kokular ve hava değişimi gibi faktörler migren rahatsızlığını tetikler. 

  En Çok Okunanlar