More
  Ana SayfaSAĞLIKMeyve Yemek Kilo Aldırır Mı?

  Meyve Yemek Kilo Aldırır Mı?

  Meyve yemek kilo aldırır mı? Gerek diyet yapanların gerekse sağlıklı beslenmek isteyenlerin sürekli sordukları sorulardan biri de budur. Meyve her ne kadar masum bir tatlı ya da atıştırmalık gibi görünse de sanıldığı kadar masum olmayabilir. 

  Sağlıklı beslenmeden bahsedildiğinde aklımıza ilk gelen besinlerin başında meyveler gelir. Çok sağlıklı olduğunu düşündüğümüz meyvelerin içinde vitaminler ver lifler olsa da pek çoğunun içinde yüksek oranda şeker olduğunu unutmamak gerekir. Meyve yemek sağlıklı mı? Sorusuna verilecek en güzel cevaplardan biri “Evet sağlıklıdır ama aşırıya kaçılmaması gerekir” olabilir. Meyveler, mineraller, vitaminler, lifler gibi çok faydalı maddeleri içinde barındırsalar da fruktoz, karbonhidrat gibi çok da insan sağlığına faydası olmayan bazı maddeleri de barındırırlar. Ve çok fazla tüketildiklerinde kilo almaya neden olabilirler. 

  Eğer çok meyve tüketen kişi egzersizde yapmıyorsa kilo alması ve vücuduna çok fazla şeker girmesi kaçınılmaz olur. Yenilen meyvenin porsiyonuna dikkat edilmelidir. Aşırıya kaçılması durumunda sağlıklı beslenmek için tüketilen meyveler sağlığa zararlı bir hale gelebilir.

  Günde Kaç Porsiyon Meyve Yenmeli?

  Gün içinde tüketilen meyve porsiyonlarına dikkat etmek gerekir. Çocuklarda bir günde yenilen meyve oranı 3 porsiyonu geçmemelidir. Örneğin, 1 küçük boy elma, armut, şeftali veya 1 çay bardağı kiraz, erik ya da çilek yenilebilir.

  Karpuz kavun gibi meyvelerin bir porsiyonu 2 parmak kalınlığından daha fazla olmamalıdır. Bu şekilde düşünüldüğünde yetişkinler için 2-3 porsiyon meyve yemek yeterli olacaktır.

  Bir meyvenin ne kadar tüketilmesi gerektiği o meyvenin glisemik endeksine bağlıdır. Örnek vermek gerekirse incir, muz, karpuz, kavun ve üzüm gib meyvelerin glisemik indeksi yüksektir ve bu özellikleri nedeniyle daha çabuk acıktırırlar. Bu tarz meyveler diğerlerine göre tüketilirken daha dikkatli davranmak gerekir. Glisemik endeksi düşük olan meyveler daha fazla tüketilebilir. Mesela elma ve armut gibi meyveler daha düşük glisemik endekse sahiptir. 

  Tükettiğiniz meyvelerin oranlarını ve porsiyonlarını iyi ayarlamazsanız meyvelerin yararlı yönlerinden çok zararlı yönleri ile karşı karşıya kalırsınız. Çünkü hangi meyve olursa olsun şeker içerir. Meyveler olabildiğince taze olarak tüketilmelidir. Bununla beraber kabuğu yenecek durumda olan meyveler kabukları soyulmadan tüketilmelidir.

  En Çok Okunanlar