More
  Ana SayfaYaşamMelisa Çayinin Faydalari

  Melisa Çayinin Faydalari

  Kovan otu ya da limon nanesi olarak bilinen Melisa bitkisinin yaprakları hem çay hem de baharat olarak tüketilebilir. Nane gibi görünen bu ot Asya ve Avrupa kökenlidir. Boyu 60-100cm arasıdır. Melisa çayının faydalarına göz atalım.

  Şifalı yönüyle tanınan ve sıklıkla kullanılan melisa otu, en çok stresten arınmak, östrojen hormonunu artırmak ve göz tansiyonunu dengelemek için kullanılır.

  Halk arasında oğul otu, kovan otu veya limon nanesi olarak da adlandırılan melisa otu, limonumsu kokusu ve ısırgan otuna benzer yapraklarıyla, temmuz ve ağustos aylarında çiçeklenen bir bitkidir.

  Melisa otunun içeriğinde bulunan Citral, Citronal ve Gabriol bileşenleri, insanı sakinleştirip rahatlattığı için stres giderirler. Bu nedenle geceleri yatmadan önce bir bardak melisa otu çayı içmenin, dinlendirici ve uyumaya yardımcı olduğu söylenir.

  Taze yaprakları, limon aromalı kokusu ve tadı nedeniyle çorbalara, balık yemeklerine ve salatalara lezzet katmak için kullanılır. Güzel kokulu, ince yapraklı, yumuşak tüylü ve beyaz çiçekli bir bitki olan melisa, görünüm olarak da insanın içini ferahlatır. Çay olarak tüketimi yaygın olmakla birlikte kapsül, krem ve yağ olarak hazırlanan ürünleri vardır.

  Melisa  Nerede Yetişir?

  Yaz aylarında yetişir. Akdeniz iklimini sever. Ülkemizde Marmara, Ege ve Akdeniz’de yetişir. Dünyada Güney Avrupa’da görülmektedir.

  Boyu 30–80 santimetreye kadar uzayabilen melisa otu, dalları ve beyaz çiçekleri olan çok yıllık bir bitkidir. Bünyesinde tanen, reçine ve uçucu yağ barındırdığı için birçok hastalığın tedavisine yardımcı olarak kullanılır.

  Yaz aylarında yetişen melisa genellikle bahçeleri sever. Akdeniz ikliminde yetişen bir bitki olduğunu söylemek doğru olur. Güney Avrupa’da yaygın biçimde görülen bu ot, Türkiye’de Akdeniz ikliminin hâkim olduğu Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde bol miktarda yetişir. Güneydoğu gibi aşırı sıcak bölgelerde ise ancak öğle öncesi güneşini alan yerlerde yetişebilir.

  Melisa bitkisini, dilerseniz evinizde saksıda yetiştirebilirsiniz. Bakımı kolay bir bitkidir. Fakat bitkinin her gün en az 4 saat güneş ışığı alması gerekir. Saksıdaki toprağınıza dörtte bir oranında ponza taşı da eklerseniz, oldukça yüksek verim alabilirsiniz.

  Ticari olarak yetiştirilen melisa otu için en iyi gübre ise balık gübresidir. Yaz aylarında bol yağış alan bölgelerde ve özellikle bahçelerde kolayca yetişir. Bu şifalı ot, sürgün kökü ve melisa otu tohumu sayesinde kendini her zaman yeniler. Soğuğa karşı dayanıklı olan melisanın, düzenli olarak sulanması önemlidir.

  Melisa çayı nasıl yapılır?

  Kaynamış suya kurumuş melisa bitkisi atılır ve bu çay karışımı 10dakika ocağın altı kapalı şekilde demlenmeye bırakılır. Melisa çayını sade içilmesi önerilir. Çünkü içine katılan farklı maddeler otla birleşince olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

  Taze veya kurutulmuş melisa yapraklarından hazırlayacağız çayı yudum yudum içebilirsiniz. Bitki uzmanlarının tavsiyeleri doğrultusunda başka bitkilerle karıştırarak da kullanabilirsiniz. Melisa çayını kür halinde uygulamaya başlamadan önce doktorunuza danışmanızda yarar vardır. Çünkü ilaç kullanıyorsanız onlarla etkileşime girebilir.

  Çayın, taze yaprakları yerine melisa otu kurusu ile hazırlanmasının, daha etkili olduğu söylenir. Belli miktardaki kurutulmuş ve kıyılmış melisa otu kaynamış suya atılarak bir süre demlenmeye bırakılır. Süre dolunca süzülerek içilir. Demlenme süresinin uzun tutulması, çayın tadını acılaştıracağı için süreci aşmamak gerekir.

  Soğuk suyla demleme yöntemiyle de melisa çayı hazırlanabilir. Soğuk suyla çay hazırlama daha uzun sürede gerçekleşir ama melisa otu özü hiç bozulmadan bu suya geçer. Yukarıda melisa otu için saydığımız faydalar, bitkinin çayı için de geçerlidir. Bunlara ek olarak mevsim geçişlerinde görülen ruhsal bunalımlar için faydalı oluğu söylenir. Zihni açma ve kalp sağlığını koruma özelliği vardır. Antiseptik olduğu için yaraların temizlenmesinde kullanılabilir. İştah artırıcı yönü nedeniyle dikkatli tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca, baş dönmesi ve baygınlık durumlarına iyi geldiği hakkında görüşler de vardır.

   

  Bu çayın faydaları nelerdir?

   

  Kalp ve damar rahatsızlıklarına, mide bulantısına, iştah açılmasına, cilt kırışıklıklarına, böcek ısırığına iyi gelmektedir.

  Bu çayın zararları nelerdir?

   

  Ciddi bir yan etkisi bulunmamakla beraber her bitki gibi Melisa bitkisini de fazla tüketmek zarar verebilir. Kronik hastalığı olan kişiler doktoruna danışmadan kullanmamalıdırlar. Melisa otu sedatif ilaçlar ve tiroid ilaçlarıyla birlikte kullanılırsa etkileşime girebilir. Uykusuzluk ve anksiyete nedeniyle antidepresan ilaç kullanıyorsanız melisa çayı tüketmeniz önerilmez.

   

   

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Çok Okunanlar

  Gözden Kaçmasın