Kuran'da Adı Geçen Besinler Nelerdir? - SimgoloSimgolo

6 Ağustos 2021 - 04:23

Kuran’da Adı Geçen Besinler Nelerdir?

Son Güncelleme :

25 Mart 2021 - 14:32

1 pexels-pixabay-219794

Kuran ayetlerinde insanların günlük hayatlarında yapmaları gereken davranışlardan ibadetlere kadar pek çok konu açığa kavuşturulmuştur. Kur’an ayetlerinde insanların yedikerinde sağlıklarına yararlı olan bazı besinlerden de bahsediliyor. Sizler için adı Kuranda geçen besinleri derledik. Kuran'da Adı Geçen Besinler Nelerdir?

2 Date fruit in wood bowl on Wicker placemat, Dried date palm fruits top view

HURMA: Faydaları doktorlar tarafından da onaylanan Ramazan ayının vazgeçilmez besinlerinden olan hurma içinde yüzde 22 oranında protein barındırır. Hurma, acıkmayı geciktirir ve zayıflamaya yardımcı olur. Hücrelerin yenilenmesini sağlar. Görme gücünü artırarak kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

3 figs-1620590_1920

İNCİR: Kuranda adı geçen bir başka besin ise incirdir. Yüksek lif içeren incir, sindirimi kolaylaştırır. Kandaki kolesterol seviyesini düşürerek kalp sağlığını destekler. Bağırsakları toksin maddelerden arındırır. Kan şekerinin aniden yükselmesine engel olur ve astım öksürük gibi rahatsızlıkların tedavi edilmesine yardımcı olur.

4 honey-352205_1920

BAL: Tam bir enerji kaynağı olan bal, derinin yenilenmesine yardımcı olur. Bal, maya ve küfün oluşmasına engel olarak vücut direncini artırır.

5 pexels-hitesh-choudhary-1115812

NAR: Narın içinde potasyum sodyum ve kalsiyum bulunuyor. Kasların düzenli çalışmasına yardımcı olan nar, aynı zamanda kemikleri güçlendiriyor. Doğal bir antibiyotik olan nar, kalp sağlığını destekler.

6 pexels-polina-tankilevitch-4109910

ZEYTİN: Zeytin hem kendisi hem de yağı tüketildiğinde ayrı ayrı fayda sağlayan bir besindir. Şeker hastalığına iyi gelerek tansiyonun fazla yükselmesine engel olur. Bunlarla beraber zeytinyağı yanık tedavisinde kullanılır. Çocukların beyin gelişimini destekleyen zeytinyağı,ayrıca kalp damar rahatsızlıklarının önüne geçer. Zeytin A, D, E ve K vitaminlerini barındırır.