More
  Ana SayfaGenelKulak Çöpü Kullanmak Doğru Mu? Kulak Çöpü Kullanmak Zararlı Mı?

  Kulak Çöpü Kullanmak Doğru Mu? Kulak Çöpü Kullanmak Zararlı Mı?

  Banyodan çıktıktan sonra ya da kulağı kaşınan herkesin ilk olarak kullandığı şey kulak temizleme çöpüdür. Kulak temizleme çöpleri pratik bir kişisel temizlik ürünü gibi gözükse de yanlış kullanıldığında tehlikeli bazı hastalıklara neden olabiliyorlar. Peki, kulak çöpü kullanmak doğru mu? Kulak çöpü kullanmak zararlı mı? İşte bu soruların cevapları…

  Herkesin evinde bulunan ve sık kullanılan kulak çöpleri yanlış kullanıldığında sağırlıktan yüz felçine kadar pek çok hastalığa kapı aralıyor. Ayrıca, temizleme amacı ile kullanılan çöpler mantar gibi rahatsızlıklarında ortaya çıkmasında önemli bir etken olabiliyor.

  Yaz aylarında denizden ve havuzdan çıktıktan sonra ya da duştan sonra kulak çöpleri ile yapılan temizlik pek çok risk barındırıyor. Kulak çöplerinin kulağın derinlerine sokulması kulak zarına büyük bir zarar veriyor. Bununla beraber kulakların dış kısmında gözle gürülmeyen ve çiziklerin meydana gelmesine yol açıyor. Oluşan çiziklerden içeriye mikrop ve bakterilerin dolması ile beraber dış kulak iltihabı ortaya çıkıyor.

  Dış kulaklar gözle görülmeyen kahverengi bir sıvı salgılarlar. Bu salgılar, kulakların bazı bakterilerden korunmasına yardımcı olur. Kulak temizleme çöpleri ile kulakların içine baskı uygulandığında sıvı gerilere itilerek yok edilir ve kulağı koruyamaz duruma gelir. Ayrıca, kulak temizleme çöpleri kirlerin kulak gerisine itilmesine de neden olabiliyor.

  Kulak zarı kulağın 2.5 3 santim gerisinde yer alıyor. Kulak temizleme çöpleri kullanıldığında eğer çöpler çok ileriye itilirse kulaklar büyük hasar görüyor ve kulakların işitme fonksiyonlarının zarar görmesine neden oluyor. Uzmanlar banyodan sonra kulakların sadece havlu ile temizlenmesinin yeterli olduğunu vurgulayarak kulak temizleme çöplerinin kullanılmasını çok tavsiye etmiyorlar.

  En Çok Okunanlar