Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamalarında kredi kartı borcu olan vatandaşların borçlarının Ziraat Bankası aracılığı ile yapılandırılacağını ifade etmişti. Bunun ardından borç yapılandırması kapsamında şartlar belli oldu.

Ziraat Bankası kredi kartı yapılandırmada faiz ve vadeyi açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kredi kartı borcunu ödemekte güçlük çekenlere Ziraat Bankası’ndan kredi verileceğini duyurmasının ardından bankadan da açıklama geldi.

Ziraat Bankası kredi kartı borçlusuna;

—*24 aya kadar aylık yüzde 1.10,

—*60 aya kadar aylık yüzde 1.20 faizle bireysel ihtiyaç kredisi kullandıracağını açıkladı

Ziraat Bankası kredi kartı borçlularına sağlayacağı ihtiyaç kredisinin faizini açıkladı. Banka kredi kartı borçlusuna 24 aya kadar aylık yüzde 1.10, 60 aya kadar aylık yüzde 1.20 faizle bireysel ihtiyaç kredisi kullandıracağını duyurdu.

AK Parti Grup Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, kredi kartı borcunu ödeyemeyen vatandaşların borçlarını Ziraat Bankası’ndan alacağı krediyle kapatabileceğini açıkladı. Erdoğan, “Ziraat Bankası aracılığıyla ödeme güçlüğü yaşayan vatandaşlarımızın kredi kartı borçları tek bir çatı altında toplanacak. Vatandaşımız, hangi bankaya kredi kartı borcu olursa olsun, Ziraat Bankası’ndan alacağı krediyle bu borcunu ödeyecek” dedi.

AYLIK FAİZ ORANI YÜZDE 1.10

Erdoğan’ın konuşmasının ardından Ziraat Bankası tarafından konunun detaylarını açıklandı. “Birleştiren İhtiyaç Kredisi” uygulamasıyla, kredi kartı borcunu ödeyemeyen vatandaşlara kolaylık sağlanacağı bildirildi. “Birleştiren İhtiyaç Kredisi” ile bireysel kredi kartı borcu olanlar gelirlerine uygun ödeme planı altında borçlarını yeniden yapılandırmış olacak. Vatandaşlar, kredi kartı borcunu ödemek için Ziraat Bankası’ndan 24 aya kadar aylık yüzde 1.10 ve 60 aya kadar aylık yüzde 1.20 faiz oranlarıyla kredi çekebilecek. Açıklamada, “31 Aralık 2018 itibariyle kart borcu ödeme güçlüğü yaşayan veya gecikmede olan vatandaşlarımızın üzerindeki anapara ve faiz yükü bu krediyle azaltılarak uygun vade seçenekleriyle kart borçları ödenebilir hale getirilecektir” denildi.

KİMLERİ KAPSIYOR?

Ekim ayı itibarıyla kart borcunu ödeyemediği için yasal takibe alınan kişi sayısı 684 bin 360. Takipteki kredi kartı borcu 6.5 milyar TL. Düzenlemenin henüz yasal takibe alınmamış ancak gecikmeye giren ve toplam borç yerine asgari ödeme yapan kredi kartı borçlularını kapsayacağı belirtiliyor.
Bir vatandaş kredi kartı borcu için Ziraat Bankası’ndan 24 ay vade ve yüzde 1.10 faizle 5 bin TL kredi kullandığında aylık 244.43 TL ödeyecek. Faiz ödemesi 886 TL olacak. Diğer bankalardan 5 bin TL ihtiyaç kredisi alması durumunda 24 ay vadeyle alacağı kredinin aylık taksiti 299 TL olacak. 1.300 TL de daha fazla faiz ödemiş olacak.

KREDİ FAİZİNİN DE TEMERRÜDÜN DE YARISINDAN AZ

Ziraat Bankası’nın kredi kartı borçluları için uygulayacağı “Birleştiren İhtiyaç Kredisi”nin faiz oranları bankaların tüketici kredilerinden de borç ödenmediği zaman geçerli olan temerrüt faizinden de düşük. Bankalar, kredi kartı borcunu ödeyemeyenlere Merkez Bankası’nın belirlediği temerrüt faizini uyguluyor. Temerrüt faizi şu anda yüzde 2.75. Bankaların ihtiyaç kredisi faizleri ise ortalama yüzde 2.60 seviyesinde bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’nin gurup toplantısında yaptığı konuşmada kredi kartı borcunu ödemekte güçlük çekenlere Ziraat Bankası’ndan kredi verileceğini duyurdu. Erdoğan “Kredi kartı borcunu ödemekte zorlanan vatandaşlarımıza, Ziraat Bankası aracılığıyla, kredi kartı borçları tek bir çatı altında toplanacak. Hangi banka olursa olsun, Buradan alınan krediyle borçlar kapanacak. Aylık gelirine uygun şekilde bu borcunu ödeyecek” dedi.

Ziraat Bankası da bu kapsamda Birleştiren İhtiyaç Kredisi sunacağını açıkladı.

Banka’dan yapılan açıklama şöyle:

“Ziraat Bankası, kredi kartı borçlarını ödemekte zorlanan müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte yeni bir uygulama başlatmıştır. Uygulama, Ziraat Bankası’na kredi kartı borcu bulunan müşterilerin yanı sıra diğer bankalara kredi kartı borcu bulunan ve ödeme güçlüğü çeken vatandaşlarımızı da kapsayacaktır.

Birleştiren İhtiyaç Kredisi ile bireysel müşterilerimize Bankamızdaki ve diğer bankalardaki kredi kartı borçlarını; gelirlerine uygun ödeme planı altında, uygun koşullarda birleştirme imkânı sunulmaktadır. Söz konusu ürün ile gerek Ziraat Bankası müşterilerinin, gerekse diğer banka müşterilerinin borçluluk düzeylerinin dengelenmesi, finansal yapılarının daha sağlıklı ve yönetilebilir hale getirilmesi amaçlanmaktadır.

Birleştiren İhtiyaç Kredisi; kredi kartlarına uygulanan aylık faiz oranlarından çok daha uygun şartlar ile 24 aya kadar aylık %1,10 ve 60 aya kadar aylık %1,20 faiz oranlarıyla müşterilerimize sunulmaktadır.

31 Aralık 2018 tarihi itibariyle nakit avans kullanılması veya kredi kartı harcaması nedeniyle kart borcu ödeme güçlüğü yaşayan veya gecikmede olan vatandaşlarımızın üzerindeki anapara ve faiz yükü Birleştiren İhtiyaç Kredisi ile azaltılarak uygun vade seçenekleri ile kredi kartı borçları ödenebilir hale getirilecektir.

Birleştiren İhtiyaç Kredisi başvuruları Şubelerimiz aracılığı ile yapılabilecektir.”