Koşu yapanların en sık karşılaştığı sorunlar ve bunlardan korunma yolları

0
7

İster başlangıç seviyesinde, ister profesyonel düzeyde olsun, koşu yapanların koşu esnasında ya da sonrasında karşılaştığı bazı yaygın problemler vardır. Bu sorunların hepsi sakatlanma kaynaklı olmamakla birlikte yapılan koşunun hızını ve kalitesini düşürebilir ya da koşucunun ağrı hissetmesine yol açabilir. Aşağıda koşu yaparken sık karşılaşılan sorunları ve bunlardan korunma yollarını bulabilirsiniz:

1Kas ağrıları

Koşunun ardından en çok karşılaşılan sorunlardan biri kas ağrısıdır. Koşudan birkaç saat ya da bir gün sonra başlayan ve birkaç gün kadar süren bu ağrılar, aslında kas dokusundaki zorlanmalardan dolayı meydana gelir. Bundan korunmanın en iyi yolu E vitamini yönünden zengin gıdalar tüketmek ve sauna ya da kontrast banyoya gitmektir. Kas ağrısı şikayetiniz olmasına rağmen antrenmanınıza devam etmek istemeniz durumunda yüzme ya da bisiklet sürme gibi farklı egzersizlere yönelebilir ya da koşu antrenmanınızın yoğunluğunu düşük tutabilirsiniz.

2Dolaşım sorunları

Birçok insan koşu esnasında ani baş dönmeleri yaşar. Bunun olası nedenleri koşuya aç başlamak, vücudun susuz kalması ya da o sırada nezle, grip gibi bir hastalığa yakalanıyor olmanız şeklinde sıralanabilir. Koşuya çok tok başlamak kadar aç başlamak da yanlıştır. Öncesinde yiyebileceğiniz bir parça meyve ya da bir enerji bar ile bunu engelleyebilirsiniz. Ayrıca hipoglisemi şikayetiniz varsa ve şekeriniz sık düşüyorsa yanınıza kan şekerinizi yükseltecek kuru meyveler alabilirsiniz. Bunun yanı sıra egzersiz yaptığınız her saat için en az yarım litre su içerek ve hastayken koşmak yerine dinlenerek de bu problemden korunabilirsiniz.

3Ayakların su toplaması

Oldukça acı verici olabilen su toplaması problemi her ne kadar zararsız olsa da kişiyi fazlaca rahatsız edebilir. Ayaklar genellikle yanlış ayakkabı kullanımından dolayı su toplar. Bunu önlemek için koşu esnasında yeni ayakkabılar kullanmamalı, ayakkabınızın ayağınız için büyük ya da küçük olmadığına dikkat etmelisiniz.

4Baş ağrısı

Koşu esnasında yaşanan baş ağrısının olası nedenleri arasında susuzluk, yorgunluk, parlak gün ışığı ve duruş bozukluğu yer alabilir. Koşarken nasıl durduğunuza dikkat edin; omuzlarınızı ve boynunuzu kasmadığınızdan, başınızın boynunuz üzerinde rahat bir pozisyonda bulunduğundan ve omurganızın doğal şeklinde olduğundan emin olun. Bu şekilde duruş bozukluğu kaynaklı baş ağrılarınız kısa sürede geçecektir.

5Bacak ağrıları

Koşudan sonra dinlenirken yaşanan bacak ağrıları genellikle yoğun antrenmanlar sonrasında görülür. Bundan korunmak için antrenmanınızın yoğunluğunu aşamalı bir şekilde arttırmayı deneyin. Aslında bacak ağrıları antrenman yoğunluğuna verilen doğal tepkilerdir. Koşu deneyiminiz arttıkça bacak ağrılarınız da azalacaktır. Eğer bacak ağrısı şikayetiniz hiçbir şekilde azalmıyor ya da geçmiyorsa bir doktora görünmenizde fayda var.

Koşu, her ne kadar başlayan herkesi kendisine hızlıca çeken bir egzersiz türü olsa da, yaşanan bazı sorunlar, önleminin alınmaması durumunda daha büyük problemlere yol açabilir. Koşu esnasında ya da sonrasında yaşanan bu problemlerin nedeni genellikle ciddi sakatlıklar değildir. Alınabilecek basit tedbirlerle bu sorunlardan korunulabilir.