More
  Ana SayfaSAĞLIKAvokadonun Faydaları Nelerdir? Avokado Nasıl Seçilir?

  Avokadonun Faydaları Nelerdir? Avokado Nasıl Seçilir?

  Anavatanı Meksika olan avokado ülkemizde de son yıllarda popüler bir meyve olmaya başladı. Sıra dışı rengi ve tadı ile diyetlerin vazgeçilmez besinlerinden biri olan  avokadonun faydaları saymakla bitmiyor. İşte Latin Amerika’nın sağlık deposu avokadonun faydaları…

  Avokado içeriğinde bulunan yağlar, protein, vitamin ve minerallerle hemen hemen  her yaşta insanın tüketmesi gereken bir besin. Günümüzde özellikle diyetlerde sıklıkla tüketilen ve kişinin tok kalmasına yardımcı olan bu lezzetli meyvenin pek çok faydası var. Dengeli ve sağlıklı beslenmeyi sağlayan meyve, aynı zamanda vücudun karbonhidrat protein ve yağ dengesinin sağlanmasına yardımcı oluyor. 

  Avokado bunların dışında bazı bağırsak sorunlarına da çare oluyor. Kabızlık gibi yaşam kalitesini düşüren sağlık sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Avokado, bunların dışında çok yaygın bir sağlık sorunu olan kolesterolünde en önemli düşmanı. Meyve, yüksek oranda doymamış yağ asidi içermesi nedeniyle kanda kolesterolün yükselmesini önleyerek hastalıkla savaşıyor. 

  Düzenli olarak tüketilen avokado, aynı zamanda yaşlanma karşıtı bir görev görür. Vücutta bulunan toksik maddelerden bedeni arındırır ve yaşlılıkla savaşır. 

  Avokadonun faydaları arasında K vitamini eksikliğini gidermesi, potasyum bakımından zengin olması, kalp ve göz sağlığını koruması gösterilebilir. Ayrıca, tüketen kişilere doygunluk hissi vererek tok kalmalarına ve kilo vermelerine yardımcı olur. 

  Avokado nasıl seçilir? 

  Bir markete gittiğinizde eğer ilk kez avokado alacaksanız seçim konusundan biraz zorlanabilirsiniz. Ancak size vereceğimiz birkaç küçük ipuçuyla kolaylıkla avokado seçebilirsiniz. 

  Avokado toplandıktan hatta tezgahlara geldikten sonra bile olgunlaşmaya devam eden bir meyvedir. Eğer satın aldığınız gün tüketecekseniz elinizle yoklayarak en yumuşak olanı seçmeniz gerekir. Seçtiğiniz avokadonun yumuşak olmasının yanında üzerinin parlak ve kaygan olması lazım. Alacağınız avokadonun lezzetli olduğunu ortaya koyan bir başka özellik ise çekirdeğinin durumudur. Meyveyi elinize alıp salladığınızda ses geliyorsa bu avokadoyu satın alabilirsiniz.

  En Çok Okunanlar