More
  Ana SayfaGenelKıyamet Ne Zaman Kopacak? Bilim İnsanları Kıyamet Saatini Verdi!

  Kıyamet Ne Zaman Kopacak? Bilim İnsanları Kıyamet Saatini Verdi!

  Amerikalı ve Japon bilim insanlarına göre, atmosferdeki oksijen miktarı her geçen gün düşüyor. Bilim insanları dünyanın sonunun atmosferdeki oksijen miktarının düşmesine bağlı olarak gerçekleşebileceğini söylüyorlar. Bilim insanlarına göre; kıyamet ne zaman kopacak?  

  Yapılan yeni bir araştırma ışığında atmosferdeki oksijen miktarının her geçen gün azaldığı ortaya çıktı. Araştırma sonucuna göre; yaklaşık 1 milyar yıl sonra atmosferdeki oksijen miktarı çok düşük seviyelerin altına inecek. Oksijenin ortadan kalkması ile beraber dünyada yaşamın yok olacağı ve sadece mikropların olacağını öngörülüyor.

  Independent Türkçe’de yer alan haberde ABD’li ve Japonyalı bilim insanları oksijen seviyesindeki bu değişimin, gezegeni yaklaşık 2,4 milyar yıl önceki haline geri döndüreceğini söylüyorlar. Bilim insanları dünya’nın biyosferinin ayrıntılı bir modelini oluşturdu. Daha sonra güneşteki değişiklikleri ve atmosferdeki karbondioksit seviyelerini incelediler. Bu incelemeler sonucunda da atmosferle ilgili olarak oksijen miktarının azaldığını tespit ettiler. 

  Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden yerbilimci Chris Reinhard, konu hakkında bir açıklama yaparak”Oksijendeki düşüş çok ekstrem seviyelere varacak. Bugünkünden milyon kat daha az oksijenden bahsediyoruz” dedi. 

  Yerbilimci Reinhard ve Japonya’daki Toho Üniversitesi’nden çevrebilimci Kazumi Ozaki de uzun yıllardır konu hakkında çalışmalar yapıyor.Ozaki’ye göre;  dünya tarihinde oksijen bakımından en zengin olunan dönem sadece 20-30 yıl ile sınırlı olacak. 

  Ozaki, “Büyük oksijensizleşmeden sonra atmosfer; yüksek seviyede metan, düşük seviyede karbondioksit barındıracak ve ozon tabakası olmayacak” ifadelerini kullandı ve sözlerine şunları ekledi:”Muhtemelen anaerobik (az oksijenle yaşayabilen) yaşam formlarından oluşan bir dünya kalacak.”

  En Çok Okunanlar