Hayatta en keyifli şeylerden biri seyahat etmektir. Yeni dünyalar keşfetmek, yeni insanlarla tanışmak ve her an daha önce hiç görmediğiniz şeyleri görme şansını yakalamak, yaşama anlamını veren eylemlerden de biridir. Elinizde gideceğiniz yerin bileti, yeni bir yolculuğa çıkmaya hazırlanırken, çantanızda da size başka dünyaların kapılarını aralayacak kitaplarınız varsa, hayatınızın en güzel deneyimlerinden birine hazırsınız demektir. Ancak uzun zamandır seyahat etmiyor ve bunun için sizi motive edecek bir şeyler arıyorsanız, ünlü yazarların kitaplarında seyahate dair neler söylediklerine göz atmanızı öneririz:

“İnsanların büyük çoğunluğu Kamala, düşen bir yaprak gibidir, kapılıp gider rüzgarın önüne, havada süzülür, dönüp durur, sağa sola yalpalar vurarak iner yere. Pek az kişi de vardır, yıldızlara benzer, belli bir yörüngede ilerler durur, hiçbir rüzgar varamaz yanlarına, kendi yasalarını ve izleyecekleri yolu kendi içlerinde taşırlar.”
Herman Hesse; Siddharta

“Evren öyle güzel tasarlanmıştır ki, varmak için çıktığımız yol, gitmek istediğimiz yer neresi olursa olsun, yola çıkma cesaretini gösterebilen ve kendine samimi olan herkesi özüne yaklaştırır.”
Azra Kohen; Aeden

“Seyahat eden, büyük kentlere gidip gelen bu insanlara özlemle bakıyorum. ‘Bir gün uzak dünyaları ben de tanıyacağım.’ diye geçiyor içimden.”
Çocukluğun Soğuk Geceleri; Tezer Özlü

“Ne kadar çok seyahat ederseniz, dünya o kadar küçülüyor. Aynı zamanda kendiniz ve önemli sandığınız şeyler de küçülüyor.”

Juliana Buhring; Rüzgara Karşı

“Seyahat insanın zihnini geliştiriyor, bütün önyargılardan kurtarıyor.”
Oscar Wilde; Mutlu Prens

“Seyahat etmek zihnin ufkunu genişletir; yeni bir dil öğrenmek de öyle.”
Rachel Walker; Zihni Geliştirmenin 101 Yolu

“Seyahat, hele deniz seyahati, ruhun bütün derinliklerine devadır.”
Ahmet Haşim; Bize Göre

“Aslına bakılırsa, bir otomobil alabilecek durumda olduğu halde, seyahat etmeyi ya da iyi bir kitaplığa sahip olmayı tercih eden birisi, farklılığı nedeniyle daha çok saygı görür.”
Bertrand Russell; Mutlu Olma Sanatı

“Çünkü insan seyahat ederken yaşamının geri kalanında işe yarayacak her şeyi öğrenir.”
Paulo Coelho; Hippi

“Umarım seyahat edecek, aylak aylak dolaşacak, dünyanın geleceği ve geçmişi üzerine kafa yoracak, kitaplar üzerine hayaller kuracak, sokak köşelerinde avarelik edecek ve düşüncelerinizin oltasını o nehrin akıntısına sarkıtacak kadar para edinirsiniz.”
Virginia Woolf; Kendine Ait Bir Oda

“Boks maçı yerine kitapçıya git, eğlence merkezlerine gitmek yerine uzak ülkelere seyahat et. Doğayı düzeltmeye çalışma, onu kavramayı ve korumayı öğren…”
Wilhelm Reich; Dinle Küçük Adam

“Kıyıyı gözden kaybedecek kadar cesareti olmayanlar, yeni okyanuslar keşfedemez.”
Andre Gide, Pastoral Senfoni

“Çünkü günün sonunda ofiste çalıştığınız zamanı hatırlamazsınız. O lanet olası dağa tırmanın.”
Jack Kerouac, Yolda

“-Bana nereye seyahat etmemi tavsiye edersiniz?
+Eğer daha önce hiç görmediysen dünya gezegenini mutlaka ziyaret etmelisin.”

Antoine De Saint-Exupéry; Küçük Prens

Seyahat etmek, her şeyden önce kişinin kendisine yapacağı en büyük iyiliklerden biridir. Kişisel gelişiminizi, ufkunuzu ve dünyaya bakışınızı geliştirecek bu deneyim için doğru zamanı beklemektense bir an önce harekete geçmeyi tercih edin; sonunda siz de yukarıda yer verdiğimiz yazarları haklı bulacaksınız.