Kişisel Gelişim Nedir? Kişisel Gelişim Nasıl Sağlanır? - SimgoloSimgolo

30 Temmuz 2021 - 18:43

Kişisel Gelişim Nedir? Kişisel Gelişim Nasıl Sağlanır?

Son Güncelleme :

09 Mart 2021 - 15:31

1

Kendini geliştirmek isteyen herkes kişisel gelişim nedir ya da kişisel gelişim nasıl sağlanır diye kendi kendine sormuştur. Kişisel gelişim dediğimiz süreç bireyin kendini fiziksel, zihinsel ve entelektüel olarak en iyi aşamaya getirme çabasıdır. Kişisel gelişimini tamamlamak isteyen herkese 6 adımda kişisel gelişim sağlama rehberi hazırladık. İyi okumalar...

2

SOSYAL MEDYADA GÖRDÜĞÜNÜZ HAYATLARA İNANMAYIN: Şunu asla unutmayın sosyal medya mecralarında yaşanan pek çok şey aslında gerçek değil. İnsanlar sosyal medya hesaplarını sadece mutlu oldukları anları atarlar. Geri planda ne olduğunu asla bilemezsiniz. Kıyaslama yapmadan kendi imkanlarınızla kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi düşünün.

3

MUTLAKA OKUYUN: Bilimsel bir makale ya da ağır bir roman okumanıza gerek yok. İlginizi çeken her şeyi okuyun. Belki de insanların çok fazla ilgilenmediği bir ilgi alanınız var. Bunu okuyarak keşfedebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

4

YENİ İNSANLAR TANIYIN: İnsan insanın en iyi öğretmenidir. Bu yüzden yeni insanlar tanımaya özen gösterin. İnsanlara şans verin ve size iyi gelenleri hayatınızda tutun.

5

SAHİP OLDUĞUNUZ HER ŞEYE ŞÜKREDİN: Şükretmek hem modunuzu yükseltir hem de kedinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Her zaman yaşadıklarınızın olumlu tarafına bakarak olayların daha olumlu nasıl olacağına odaklanın.

6

ETRAFINIZDA KENDİNİ GELİŞTİREN İNSANLAR OLSUN: Çevrenizde olan insanların sizin de yaşamınızı olumlu ya da olumsuz yönde etkileyeceğini unutmayın. Yanınızda sürekli olarak halinde şikâyet eden üretmeyen ve can sıkan birileri varsa bu sizi de etkiler. Kendini geliştirmeye meraklı şükretmesini bile kişiler sizin de yükselmenize yardımcı olacaktır.

7

KENDİNİZİ TANIYIN: Kişisel gelişimin en önemli noktalarından biri kişinin kendini iyi tanımasıdır. Çok sevdiğiniz ya da yapmaktan hiç hoşlanmadığınız şeyleri bilirseniz kendinizi geliştirmenizde bir o kadar kolay olur. Hangi alanlara ilgi duyuyor ya da neyi en iyi yapabileceğinize inanıyorsanız ona göre kendinize bir yol çizebilir ve güçlü taraflarınızın daha da güçlenmesine olanak tanıyabilirsiniz.