Translyvania

Kış mevsimi gelince genellikle kabuğumuza çekilmeyi tercih ediyor ve seyahat etme fikrini rafa kaldırıyoruz. Ancak tatiller sadece sıcak havalarda yapılır diye bir kural yok tabi ki. Üstelik kışın yapılabilecek tek tatilin kayak tatili olduğunu da düşünmeyin. Çünkü dünya üzerinde öyle yerler var ki, kış mevsimi sanki bu şehirler için ortaya çıkmış.
Kışın gezilecek yerlerin başında Avrupa geliyor. Çünkü yağmurun ve karın süslediği Avrupa şehirleri adeta masalsı bir havaya bürünüyor. Eğer kış aylarında da seyahat etmenin mutluluğunu yaşamak ve bu mevsimin güzelliğini keşfe çıkacağınız muhteşem bir tatil yapmak istiyorsanız, aşağıda sizin için derlediğimiz şehirleri mutlaka değerlendirmelisiniz. İşte kış mevsiminde sizi masalsı bir dünyaya davet eden Avrupa şehirleri:

1Abisko, İsveç


Kış ve Avrupa denince tabi ki aklımıza ilk gelen şeylerden biri Kuzey Işıkları. Kuzey Işıklarını izleyebileceğiniz birkaç yerden biri olan Abisko, İsveç’in en kuzeyinde yer alan küçük ve şirin bir kasaba. Eğer kamp yapmayı ve gece yıldızlara bakarak uyumayı seven biriyseniz, bunun için Abisko’dan daha iyi bir yer bulmanız imkansız. Kışın bulutsuz gökyüzünde uzun süre güneş doğmayan bu şehirde, gözleriniz karanlığa alıştıkça Kuzey Işıklarını daha net görebilecek ve kendinizi bir masalın içinde bulacaksınız.
Kuzey Işıklarının yanı sıra doğasıyla da muhteşem bir tatil imkanı sunan bu şirin şehirde aynı zamanda kayabilir, buz pateni yapabilir, köpek kızaklarına binebilir ve şehrin ulusal parklarını ziyaret edebilirsiniz.

2Transilvanya, Romanya

Translyvania

Kont Dracula bir masal kahramanı olmayabilir. Hatta pek iyi bir karakter de olmayabilir. Ancak şatosunun ziyaretçilerine büyüleyici bir deneyim yaşattığı kesin. Romanya’nın bir bölgesi olan Transilvanya ya da diğer ismiyle Erdel, Orta Çağ’dan kalma irili ufaklı kasabalara ve bu kasabalarda çok sayıda katedrale, kaleye ve büyük bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Dilerseniz Transilvanya’nın bu büyülü havasını, kışın karlarla süslenmiş halde görebilir ve ayrıca kış aktiviteleri için bölgedeki ulusal parklara da bir ziyarette bulunabilirsiniz.

3Venedik


Venedik, her kış 40 gün süren muhteşem bir karnavala ev sahipliği yapıyor. Şubat ve Mart aylarında Venedik Karnavalı boyunca şehir, sokaklarında kendine özgü maskelerle ve rengarenk kostümlerle gezen insanlarla dolup taşıyor. Müzikler, lezzetli yemekler ve sayısız eğlenceyle baharı karşılayan binlerce insan, 13. yüzyıldan beri bu renkli geleneği sürdürüyor. Kanalları, özgün mimarisi ve geçmişten kalma atmosferiyle bu masalsı şehri dilerseniz karnaval zamanı, dilerseniz de kışın başka bir vaktinde ziyaret edebilirsiniz. Ancak karnaval zamanı gittiğinizde kendinize daha sonra yıllarca saklamak üzere bir hatıra edinmeyi, yani Venedik’in el yapımı maskelerinden bir tane almayı sakın ihmal etmeyin.

4Prag


Çekya’nın başkenti Prag, kış mevsiminde karla kaplanan kubbeleri, eski tarz sokak lambaları ve özgün mimarisiyle tam bir masal şehri. Her ne kadar yıl boyunca burada gördüğünüz insanların yarısı turist olsa da, şehir kış mevsiminde bu açıdan daha sakin bir yer oluyor. Karın büyüsüyle, güzelliği daha da ortaya çıkan şehre Paskalya zamanı giderseniz, her yıl meydanda kurulan büyük panayıra da denk gelebilirsiniz. Bu panayırda hem karnınızı doyurabilir hem de konserlerle eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak, eğer vaktiniz varsa, trenle Prag’ın yakınlarındaki Cesky Krumlov kasabasına da gitmenizi öneririz. ‘Bohemya’nın İncisi’ olarak adlandırılan bu şirin kasabada Prag’da karşılaştığınız masalın devamını göreceksiniz.

5Kopenhag


Danimarka, birçok araştırmada dünyanın en mutlu ülkelerinden biri sayılıyor. Ülkenin başkentinin de bu mutluluğu son derece sıcak ve samimi bir havada yansıttığını söyleyebiliriz. Öyle ki kışın karlarla kaplanan şehrin her köşesi ayrı bir masal dünyası. Kopenhag’da birçok aktiviteyi bir arada bulabilirsiniz. Herkese açık buz pateni pistlerinde Danimarkalılarla birlikte eğlencenin tadını çıkarabilir, şehrin samimi kafelerinde sıcak çikolatanızı yudumlayabilir veya biraz daha şehir dışında kalan kaleleri gezerek filtreli fotoğraflara özgü manzaralara tanıklık edebilirsiniz. Ayrıca şehirde birçok sauna seçeneği de mevcut. Çok üşüdüğünüzü hissettiğinizde, bu saunalardan birini ısınmak ve rahatlamak için tercih edebilirsiniz.

6Brugge, Belçika


Böyle bir liste yapıp, Brugge’e yer vermemek olmazdı. Kanalları ve kendine özgü mimarisiyle Venedik’i andıran, ancak şüphesiz ondan bambaşka bir deneyim sunan Brugge’ün, Orta Çağ’dan kalma masalsı bir atmosferi var. Ve bu atmosfer, kışın karın da güzelliğiyle ziyaretçilere eşsiz manzaralar sunuyor. Küçük bir şehir olduğu için 2 gün gibi kısa bir sürede gezebileceğiniz Brugge, özellikle sakin tatilleri sevenler için ideal. Şehirde yapabilecekleriniz arasında faytona binmek, kanallarda gezmek, karla kaplı katedralleri görmek ve mutlaka lezzetiyle ünlü Belçika çikolatasını tatmak var.