Yoga, temeli yüz yıllar öncesine dayanan, vücut için olduğu kadar zihinsel ve ruhsal iyi olma hali üzerinde de etkili olan bir öğreti. Tüm faydalarının yanı sıra yoga, genç ve sıkı bir vücuda kavuşmak için de oldukça etkili.

Bedenimiz için olduğu kadar yüzümüz için de oldukça etkili uygulamalar sunan yoga, düzenli olarak uygulandığında birkaç hafta içerisinde cildi gerginleştirip kırışıklıkları azaltıyor, lekeleri gideriyor, cildin elastikiyetini arttırıyor, ciltteki ödemin atılmasına ve geniş gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı oluyor. Diğer yandan, botoks ya da dolgu gibi dışarıdan yapılan, zamanla etkilerini kaybeden ya da kimi zaman sonuçları mutsuz edebilen uygulamaların aksine kalıcı çözümler sağlıyor.

Yalnızca kan dolaşımını hızlandırarak cildinize saydığımız tüm bu faydaları sunan yüz yogasını uygulamak içinnereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, işte size etkili oldukları bölgelere göre ayrılan yüz yogası teknikleri:

1Alın ve göz çevresi için

İki elinizi kullanarak yapabileceğiniz bu hareket için işaret ve orta parmağınızı kaşlarınızın üzerine, yüzük ve serçe parmaklarınızı gözlerinizin altına gelecek şekilde göz çevrenize yerleştirin. Sonrasında basınç uygulayarak birkaç nefesboyunca aynı pozisyonda kalın.

2Kaz ayağı kırışıklıklar için

Parmaklarınızı kapatarak ellerinizi şakaklarınıza yerleştirin. Sonrasında şakağınıza kuvvetlice bastırarak geriye doğru çekin ve gözlerinizi birkaç kez kapatıp açın.

3Dudak ve yanak bölgesi için

Herhangi bir kalem kullanarak yapacağınız bu hareketi uygulamak için, dudaklarınızın arasına aldığınız kalemi yuvarlayarak öne arkaya hareket ettirin. Dudak üstü kırışıklarını azaltmak için oldukça etkili bu hareketin faydalarını arttırmak için kalemi hareket ettirirken eş zamanlı olarak gülümser gibi yanaklarınızı da kaldırabilirsiniz.

4Dudak üstü kırışıklıklar için

Dudaklarınızı ağzınızın içine saklayın ve sırasıyla U ve O harflerini söylemeye çalışın. Yeterince tekrar ettikten sonra ağzınız O pozisyonundayken gülmeye çalışın. Daha etkili bir uygulama için bu hareketten sonra dudaklarınızı balık dudağı pozisyonuna getirerek bekleyin ve kısa aralıklarla tekrarlayın.

5Boyun bölgenizi sıkılaştırmak için

Başınızı geriye yatırdığınız tavana bakar ve boyun kaslarınızın gerildiğini hissettiğiniz pozisyonda, dudaklarınızı öpücük pozisyonuna getirin. Kiss the giraffe yani “zürafayı öp” diye anılan bu hareketi uygulamak için öpücük pozisyonunda 20 saniye kadar bekledikten sonra kısa bir ara verin ve hareketi tekrarlayın.

 

Yoganın vücut için sağladığı faydaları yüzünüz için desunan hareketler bütünü olarak tanımlayabileceğimiz yüz yogası, düzenli uygulamada birkaç hafta içerisinde daha güçlü yüz kasları ve daha gergin bir yüz ifadesine kavuşmanızı sağlıyor. Siz de kırışıklara doğal çözüm için yüz yogasını düzenli olarak uygulayarak etkilerini kendi gözlerinizle gözlemleyebilirsiniz.