More
  Ana SayfaGenelKim Olduğu Asla Bulunamayan Isdal Kadını! Isdal Kadını Kim?

  Kim Olduğu Asla Bulunamayan Isdal Kadını! Isdal Kadını Kim?

  Dünya üzerinde sayısız kayıp vakası ve neden kaybolduğu şu an nerede olduğu bilinemeyen sayısız insan var. Bu insanların genellikle kim oldukları ve aileleri belli oluyor. Ama bazı insanlar var ki, kendileri bedenen varlar ancak kimliklerine dair hiçbir iz yok. İşte kim olduğu asla bulunamayan Isdal kadını

  Isdal Kadını Kim?

  Yaklaşık 50 yıldır Norveç’in çözemediği Isdal kadının kimliği halen gizemini korumaya devam ediyor. 1970 yılının 29 Kasım sabahı, bir adam ve kızları dolaşmaya çıkar. Bu aile bir süre sonra yanmış bir kadın cesedi ile karşılaşır. Cesedi görenler hemen polise haber veriyor ve olay yerine iki polis geliyor. Gelen polisler tanınmayacak hale gelene kadar yanmış bir kadın cesedi ile karşılaşıyorlar. Bu arada Isdal bölgesine halk arasında ölüm vadisi dendiği ve eski zamanlarda insanların buraya ölmek için geldikleri öğreniliyor.

  Olay yeride inceleme yapan polis, bir şemsiye, bir saat, mücevher ve bazı şişeler bulur. Polis bir süre sonra kadının bazı fiziksel özelliklerini belirleyerek bir çağrı yapar. Polis tarafından yapılan çağrıya göre kadın, kahverengi saçlı, küçük yuvarlak yüzlü, 1.64 metre boylarında 25-40 yaş aralığında bulunuyor. Kim olduğu asla belirlenemeyen kadının ismi Isdal kadını olarak kalıyor.

  Polis bir süre sonra kadının tren istasyonunda bıraktığı valizlere ulaştı. Kadına ait olan çizmelerin  Stavanger’deki Oscar Rørtvedt’in ayakkabı mağazasından alınmış olduğu bilgisine ulaştı. Daha sonra kadına ayakkabıları satan kişi kadını hatırladığını ve kadının aksanlı bir İngilizce konuştuğunu polislere söyledi. Polis, kadının bir otele kendini Fenella Lorch diye kayıt ettirdiğini ancak bunun kadının gerçek ismi olmadığını öğrendi.

  Araştırmalar sonunda kadının farklı pasaport ve kimliklerle çok sayıda otelde kaldığı anlaşıldı. Isdal kadının kimliğine en çok yaklaşılan yer ise Neptün Oteli oldu. Otel çalışanları kadının alımlı güzel giyimli bir kadın olduğundan bahsettiler. Otel çalışanlarını sorgulayan polise otel görevlileri kadının İngilizce konuşmasının yanı sıra Almanca kelimelerde kulladığı bilgisini verdiler.

  Otopsi Raporundaki Gerçek ve Sade Cenaze Töreni

  Polisin soruşturması devam ederken kadının otopsi raporuda çıkmıştı. Otopsi raporuna göre kadın ölmeden önce yanmıştı. Isdal kadının  kanında yüksek oranda karbonmonoksit vardı. Otopsiye göre Isdal Kadını acı çekerek ve ölmüştü ve yanarken hala hayattaydı. Bunların dışında midesinde 50’ye yakın uyku ilaçı vardı. Uzman, hapların daha kanına karışmasına fırsat kalmadan ölmüş olduğunu söyledi.

  O tarihlerde Isdal kadının bir ajan olduğundan bahsedildi ve bununla alakalı pek çok komplo teorisi ortaya atıldı. Ancak, yürütülen soruşturmada buna dair bir kanıt bulunamadı. Kadının parmak izleri pek çok ülkenin polis teşkilatına gönderilmesine rağmen kadının kimliğiyle alakalı bir ize rastlanmadı.

  Olayın aydınlanamamsı ve kadının herhangi bir yakının bulunmaması nedeniyle Isdal kadını Şubat 1971’de gömüldü.

  Norveç polisi kadını tanıyan birini ya da bir akrabasının çıkması ihtimaline karşın Isdal kadınını doğada çözülmeyen çinko bir tabutla gömdürdü ve cenaze fotoğraflarını sakladı.

  İzotop Analizi Doğum Yerini Gösterdi

  Sırrı çözülemeyen bu olayı günümüzde koşullarında yeniden değerlendirmek isteyenler davayı 2016 yılında yeniden açtı. İlk önce kadının altı alternatif eskizi çizildi. Daha sonra stabil izotop analizi sayesinde kadının 1930’lu yıllarda doğmuş olabileceği bilgisine ulaşıldı. Davada en fazla ilgi gören ve önemli detay ise kadının doğum yerinin tahmin edilebilmesi oldu. Kadının Almanya Nürnberg doğumlu olabileceği ancak, Almanya Fransa sınırında bir yerde büyümüş olma ihtimalinin olduğu iddia edildi. El yazısı  örneklerinden Fransa’da ya da Fransa’ya yakın bir bölge eğitim görmüş olabileceği tahmin ediliyor.

  En Çok Okunanlar