More
  Ana SayfaSAĞLIKKepekten Kurtulmanın 5 Yolu!

  Kepekten Kurtulmanın 5 Yolu!

  Hem kadınlar hem de erkekler için saç en en önemli güzellik unsurlarından biridir. Pek çok insan birbirinden farklı maskeler yaparak saçlarının sağlıklı olmasını sağlamaya çalışır. Ancak bazı saç derisi rahatsızlıkları hem görsel olarak hem de sağlık olarak saçları olumsuz etkiler. Bu rahatsızlıklardan en yaygın olanı kepeklenmedir. Peki, kepek nasıl geçer? İşte kepekten kurtulmak için uygulayacağınız bazı yöntemler…

  Kepek her ne kadar saçları olumsuz etkilese de aslında bir cilt problemidir. Zamanında müdahale edilmeyen kepeklenme sorunu daha sonra artarak başka ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Çoğu zaman kepek sorunu yaşayanlar saçlarının temizliğine dikkat etse de saçların arasında var olan kepekler saça kirli bir görünüm verir. 

  Toplumda çok yaygın olarak görülen kepek sorunu ile mücadele eden ve bu sorunu ortadan kaldırarak sağlıklı bir saç derisine sahip olmak isteyen kişiler “Kepek nasıl geçer” sorusunun cevabını aramaya başlar. 

  kepek nasıl geçer

  Kepek olarak adlandırdığımız bu sağlık sorunu genellikle ölü derilerdir. Bu deriler yanlış şampuan kullanımı ya da çok sıcak suyla yıkanmak gibi nedenlerden dolayı soyularak ayrılır ve kepek oluşumuna neden olur. 

  Kepek çoğunlukla evde uygulayacağınız bazı basit yöntemlerle ortadan kalkabilir. 

  SİRKE 

  Saçlarınızın kepekten kurtulması için her yolu denediniz ama bir sonuç alamadınız. Bir de sirke yöntemini deneyin. Sirke kepeklenmeye iyi gelmesinin yanında saçlarınıza bir parlaklık ve canlılık da verecektir. Saçlarınızı yıkamadan önce parmak uçlarınızla saç diplerinize sirke sürün ve bu şekilde 10 dakika bekletin. Daha sonra saçlarınızı ılık su ile yıkayın. 

  ASPİRİN 

  Kepekten kurtulmanın bir başka yolu ise çoğu zaman bir ağrı kesici olarak kullandığımız aspirin. Bir kaç tane aspirini şampuanınıza ekleyerek karıştırın ve saçlarınızı bu şampuanla yıkayın. Kepeklenmenin azaldığını göreceksiniz. 

  Kepeklenme

  TUZ 

  Mutfakta yemeklerimizi lezzetlendiren tuz kepeklenme için hem doğal hem de çok kolay bir yöntem. Saçlarınızı yıkamadan önce diplerine tuz döküp masaj yapın ve daha sonra durulayın. 

  AĞIZ GARGARASI

  Kepeklenme sorununa çözüm bulmak için uygulanacak alternatif yöntemlerden biri de ağız gargarasıdır. Ağız sağlığını korumak için kullandığımız gargarayı saçlarımızın sağlığı içinde kullanabiliriz. Saçlarınızı yıkarken diplerine ağız gargarası dökün ve bir kez daha durulayın. Saç diplerinde yaşanan kepeklenme sorunu ortadan kalkacaktır. 

  KABARTMA TOZU 

  Saçlara kabartma tozu dökmekte kepekle savaş için iyi yöntemlerden biridir. Saçlarınıza yıkamadan önce kabartma tozu dökün ve daha sonra durulayın. Bunu haftada 3 kere yapabilirsiniz. 

  En Çok Okunanlar