More
  Ana SayfaGenelKirpik Kepeklenmesi Nedir? Kirpik Kepeklenmesi Neden Olur?

  Kirpik Kepeklenmesi Nedir? Kirpik Kepeklenmesi Neden Olur?

  Kirpikler göz güzelliğinin en büyük destekleyicileridirler. Kirpiklerin güzel olması gözlerinde güzel görünmesini sağlar. Ancak, kirpiklerde yaşanan bazı sorunlar estetik olarak kirpiklerin kötü görünmesine neden olur. Bu rahatsızlardan biri de kirpik kepenlenmesidir. Kirpik kepeklenmesi nedir? Kirpik kepeklenmesi neden olur? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

  Saç sorunlarının başında kepeklenme gelir. Ancak, bu sorun sadece saçlarda değil, aynı zamanda kirpiklerde de ortaya çıkabiliyor. Kirpik kepeklenmesi, saçlardaki gibi çok kolay tedavi edilemiyor. Hatta, bazı kepekler herhangi bir şampuanla ya da farklı bir yöntemle geçmeyerek bir uzmanın görmesini gerektiriyor. Diğer adıyla kirpik dibi iltihabı olarak bilinen kirpik kepeklenmesi önemli bir sağlık sorununa doğru gidebiliyor. İnatçı kirpik kepeğinden kurtulmak için dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları var.

  Kirpik kepeklenmesi, genellikle sağlıksız ortamlarda ortaya çıkabiliyor. İş yerlerinde ya da dışarıda çok vakit geçirdiğinizde ortamda olan toz, bir takım kimyasallar, parazitler, gözlere yerleşerek kirpik kepeklenmesine neden olup hayatınızı kabusa çevirebiliyor.

  Kirpik kepeklenmesi, zamanında tedavi edilmezse, farklı hastalıklara kapı aralıyor. Kepeklenme, göz yaşı kanallarınızın tıkanmasına neden olurken gözlerin salgı üretememesine sebep oluyor. Kirpik kepeklenmesi, göz kuruluğunu da beraberinde getiriyor.

  Bu hastalıkta ilk önce kirpik diplerinize kepekler çıkmaya başıyor. Çıkan kepekler, gerekli zamanda müdahale edilmezse iltihaplanmanın oluşmasını hızlandırıyor. Eğer, kirpik diplerinizde kepeklenme sorunu varsa bir uzmana danışmanızda fayda var.

  İltihaplanma aşamasından sonra gözlerde kuruluk ve göz yaşı kanallarının tıkanması gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Bunların dışında kirpik kepeklenmesine şunlar sebep oluyor: Depresyon, tansiyon, akne ilaçları, lensler, trioid bezindeki sorunlar, östrojen-testesteron hormonundaki dengesizlikler, yaş faktörü, romatolojik hastalıklar.

  Ayrıca, bazı kozmetik ürünler ve ilaçlar bu hastalığın sebep olabiliyor. Eğer gözlerinizde bu tarz bir sorun varsa bir uzmana görünmeniz gerekiyor. Aksi takdirde bu hastalık ilerleyerek farklı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

  En Çok Okunanlar