Spor yapmak insanın kendini daha iyi hissetmesini sağlar, depresyon ve kötü ruh hali gibi koşulların üstesinden gelmesini kolaylaştırır. Öte yandan spor fiziksel dayanıklılığı artırır, sağlık için yararlıdır, sağlıklı kiloda olmanıza yardımcı olur.

Spor yapmayı seviyorsanız, spordan faydalanmak istiyorsanız öncelikle kendinize uygun olan spor şeklini seçmelisiniz. Aksi halde spor yapmak keyifli bir şey olmaktan çıkar ve sizin için fiziksel bir işkenceye dönüşür. Bu da yaptığınız spordan verim almamanıza ve kısa sürede vazgeçmenize neden olur. Peki kendinize uygun olan spor dalını nasıl seçebilirsiniz? Size uygun spor dalını seçmek için ne yapmalısınız?

 

1Ruh halinize göre spor seçin

Kendinize en uygun sporu seçmek için öncelikle kendi ruh halinizin farkına varmalısınız. Sakin biri misiniz, yoksa sert biri misiniz? Eğer sakin bir yapıya sahipseniz; basketbol, voleybol, futbol gibi hızlı sporlarla kendinizi zorlamamalısınız. Bowling, bilardo, dans, bisiklet, golf, binicilik, kaya tırmanışı gibi aktiviteler sizin için daha uygun olabilir. Öte yandan sert biriyseniz futbol, tenis, basketbol, yüzme, koşu, eskrim gibi daha tempolu sporlardan daha çok keyif alabilirsiniz. Deneyerek kendiniz için en uygun olanı bulabilirsiniz. Belki bu sporlardan takım halinde yapılanları, belki de bireysel olanları daha çok sevebilirsiniz.

 

2Hoşunuza giden bir spor seçin

Spor yapma nedeniniz değişiklik gösterebilir ancak önemli olan yaptığınız sporun sizi eğlendirmesi, keyif vermesi, hoşunuza gitmesidir. Antrenman yaparken, çalışırken eğlendiğiniz sürece istediğiniz sonuçları alabilirsiniz.

Öte yandan spor yaparken insanın kendisini rahat hissetmesi gerekir. İşte bu yüzden spor kıyafeti seçerken, içinde rahat olduğunuz kıyafetleri tercih etmelisiniz.

3Yaşam tarzınıza uyan bir spor seçin

Günümüzde birçoğumuzun vaktinin büyük bölümünü iş hayatı alıyor. Bu durum da hepimizi meşgul, yoğun insanlar haline getiriyor. Eğer spor yapmaya başlıyorsanız, bunu günlük rutininizle uyumlu hale getirmelisiniz. Kendiniz için en uygun antrenman saatlerine karar vermeli, yeni hobinizin yaşam tarzınız ve günlük rutininizle uyum sağlaması için özen göstermelisiniz. Bunun belirlemek için farklı seçenekleri deneyerek de kendinize en uygun sporu veya en uygun zaman aralığını belirleyebilirsiniz. Öte yandan, arkadaşlarınızla birlikte spor yapmak istiyorsanız, yapacağınız sporun herkesin programına uymasına dikkat etmelisiniz.

4Sağlık koşullarınızla uyumlu bir spor seçin

Eğer bir sağlık sorununuz veya sakatlığınız varsa, sevdiğiniz bir spor dalına başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Bazı koşullarda doktorunuz da sizin koşullarınıza uygun bir spor önerebilir.

Yapmak istediğiniz sporu seçerken, bireysel fitness hedeflerinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin fazla kiloluysanız ve kilo vermek istiyorsanız, daha aktif bir spor seçmelisiniz. Eğer sosyalleşmek istiyorsanız, bilardo veya bowling gibi aktiviteleri tercih edebilirsiniz.

Seçeceğiniz spor her ne olursa olsun, öncelikle spor yapmaya karar vererek kendiniz için çok doğru bir şey yaptığınızın farkına varmalısınız. Eğer tüm gün oturmaktan sıkıldıysanız ve aktif bir yaşam istiyorsanız, şimdiden iyi bir adım atmış sayılırsınız.