More
  Ana SayfaYaşamKaygı bozukluğuyla başa çıkmanın 7 etkili yolu

  Kaygı bozukluğuyla başa çıkmanın 7 etkili yolu

  Kaygı bozukluğu, kişilerin yaşantısında devamlı şekilde yer alan bir kavramdır. Bireylerin onlar için korkutucu ve tehdit oluşturan herhangi bir durum karşısında duygusal ya da fiziksel şekilde otomatik olarak verilen sağlıklı ve doğal tepkilerdir. Kaygı belirtileri kişilerde farklı şekilde davranışlar ortaya koyar. Örnek vermek gerekirse bir bireyin yaklaşan iş görüşmesi için birkaç gün önceden hazırlanması yerinde bir kaygılanmadır fakat gittiği iş görüşmesinde kendini gösteremeyerek başarılı olduğu işi alamaması yüksek düzey kaygıdır ve bu durum ilerlediğinde kaygı bozukluğu meydana gelir.

  Kaygı bozukluğu, her yaştan insanlarda ortaya çıkabilen bir durumdur. Genelde yaşamı stres altında ilerleyen bireylerde daha sık görünür. Ekonomik durum, iş yükümlülükleri, ufak ağrılar, randevulara yetişemem ve benzeri şeylerde aşırı kuruntu hali ve endişelere kaygı bozukluğunda oldukça fazla rastlanır.

  Kaygı bozukluğu belirtileri nelerdir?

  Kaygı bozukluğunun bazı belirtileri aşağıdaki gibidir;

  • Bireylerin kendilerini gergin, huzursuz ve panik halinde hissetmesi
  • Her an bir şey olacakmış korkusu
  • Kalp atışlarında hızlanma
  • Ellerin terlemesi
  • Odaklanma problemleri
  • Uyku problemleri

   Kaygı bozukluğuyla başa çıkmanın 7 etkili yolu

  Kaygı bozukluğu insanlar üzerinde olumsuz etki yaratan duygu durum halidir. Kaygı bozukluğuyla başa çıkabilmek günlük yaşantımızın konforlu şekilde ilerleyebilmesi için oldukça önemlidir. Aşağıda bununla ilgili bazı ipuçlarına göz gezdirelim;

  1-Uykunuza özen gösterin

  Uyku düzeni ve kaygı arasında etkili bir ilişki vardır. Kaygılı olduğumuzda ortaya çıkan uyuyamama durumu yeterli uykuyu almadığımızda da kaygılanma halini fazlaca etkilemektedir. Uyku düzenimize dikkat etmeli, kaliteli uykuyu alabilmek için verimli saatlerde uyumaya özen göstermeliyiz.

  2-Düşüncelerinizi kağıda aktarın

  Kaygı bozukluğu ile yola çıkmada en etkili faktörlerden biri de düşüncelerimizi yazarak anlatmamız. Kaygılı hissettiğiniz durumları, neden bu şekilde hissettiğinizi kağıda yazarak anlatırsanız, duygularınızı dışardan bir gözle okuma fırsatı yakalarsınız. Endişeli hissettiğiniz olay veya durumu yazıya dökerseniz zihniniz net bir şekilde sakinleşme fırsatı yakalayacaktır.

  3-Hareket etmeyi unutmayın

  Hareket etmek hem psikolojik hem de zihinsel rahatlamaya yararlıdır. Sizi günlük yaşantınızın rutininden uzaklaştırarak daha az düşünmenize yardımcı olarak kaygı bozukluğunu en aza indirmenin önemli bir yoludur.

  4-Kafeini az tüketmeye özen gösterin

  Fazla kafein tüketimi kan basıncınızı artırarak daha fazla kaygılanmanıza sebep olabilir. Günlük yaşantınızda kafein tüketimini oldukça aza indirgemekte fayda var.

  5-Nefes egzersizlerini unutmayın

  egzersizKaygı bozukluğu hissi beraberinde fiziksel tepkileri de getirir. Bunlar baş dönmesi, aşırı terleme, çarpıntı ve mide bulantısı gibi şeylerdir. Bu gibi durumlarda ilgilendiğiniz ne varsa bırakarak, hızlı ve sık nefes almak yerine nefes egzersizleri yaparak nefesinizin kontrolünü sağlayın.

  6-Doğayla iç içe olun

  doğaKonfor alanınızda, kendi kendinize kaldığınız zaman, düşüncelerinize boğulduğunuzda kaygı bozukluğunda artış gözlemlemek oldukça mümkün. Konfor alanının dışına çıktığınızda, yalnız doğa yürüyüşleri yaptığınızda kan basıncınız düşecektir ve kaygınızın azaldığını sizde fark edeceksinizdir.

  7-Profesyonel destek alın

  Kaygı, günlük yaşantımızın bir parçası olarak kabul edilse de bazı durumlarda bize zorluk çıkarmaktadır. Eğer kontrolü sağlayamadığınızı fark ettiyseniz ve yalnız olduğunuzda kaygıyla baş edemiyorsanız, yaşam kalitenizi düşürüyorsa, mutlaka profesyonel psikolojik bir danışmandan yardım almanızda fayda var.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Çok Okunanlar

  Gözden Kaçmasın