More
  Ana SayfaGenelKastil Sabun Nedir? Kastil Sabun Sağlıklı Mı?

  Kastil Sabun Nedir? Kastil Sabun Sağlıklı Mı?

  Son zamanlarda oldukça popüler olan kastil sabun, pek çok farklı bileşenden oluşan hayvansal yağlar ve sentetik maddeler içeren doğal bir sabundur. Kastil sabun ilk kez güzelliği ile meşhur olan Mısır kraliçesi Kleopatra tarafından üretilmiştir. Yüzyıllar önce Kleopatra bile dikkatini çeken kastil sabun hala kadınların güzellik sırrı olmaya devam ediyor. 

  Kastil sabun, cilt sağlığı açısından oldukça yararlıdır. Uzmanlara göre; kastil sabun kullanmak cildi kırışıklıkları azaltır ve yaşlılıkla savaşır. Kastil sabun nedir?  Kastil sabunun yararları nelerdir? İşte kastil sabun hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar…

  Yaş ilerledikçe ciltte kırışıklıklar oluşmaya başlar. Bunun dışında yanlış ürün kullanımı ya da cilt tipine uygun olmayan cilt bakımı nedeniyle yüzde bazı deformasyonlar olabilir. Antioksidan bakımından zengin ve içeriğinde A ve E vitamini barındıran kastil sabun cilt sağlığı açısından oldukça yararlıdır. Özellikle kurumaya ve egzamaya karşı kullanıldığında bu rahatsızlıkları geçirir. Katil sabun cilt bakımı için kullanılabilecek zengin içerikli bir sabun çeşididir. 

  Kastil sabun biyolojik olarak parçalanabilir ve geleneksel olarak zeytinyağından yapılır. Zeytinyağı, tekil doymamış yağ asitlerine sahiptir. Bu nedenle derinin nemlenmesine yardımcı olur. Ciltte bulunan ölü derilerin yok olmasını sağlar ve cildin nefes almasına yardımcı olur.

  Kastil sabuna günümüzde zeytinyağının yanı sıra hindistan cevizi, kenevir avokado, ceviz ve badem yağları  da konulur. Kastil sabun bu özellikleri bakımından cildin temizlenmesine yardımcı olur. Kastil sabunu sadece cilt temizliği için değil aynı zamanda ev temizliğinde bir hijyen maddesi olarak da kullanabilirsiniz.

  Kastil Sabunun Farklı Kullanım Alanları 

   

  • Bir ölçek kastil sabunu bir 10 ölçek suya ekleyerek sıvı sabun elde edebilirsiniz. 
  • Bulaşık makinesi deterjanı olarak kullanabilirsiniz. Bunun içinde kastil sabun ve suyu karıştırın, bulaşık makinesinin deterjan bölmesine koyun. 
  • Kastil sabunu eriterek şampuan olarak kullanabilirsiniz. 
  • Kastil sabunu evinizin herhangi bir yerini temizlemek için kullanabilirsiniz. 
  • Diş fırçanıza bir damla kastil sabun koyarak dişlerinizi fırçalarsanız dişleriniz beyazlayacaktır. 

  Kastil sabun kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Eğer suyunuz sert bir suysa kastil sabunu beyaz bir iz bırakır. Bunu önlemek için su filtresi kullanabilirsiniz. 

   

  En Çok Okunanlar