Çocuk yaşlarımızdan itibaren karın şişkinliği yaşarız. Karın şişkinliğinin birçok nedeni olabilir; yediğimiz yiyecekler, kabızlık, üşütme, fazla süt içeren ürün tüketmek vs. Ancak şişkinliğin arttığı bazı durumlar olabilir. Bu durumlarda öncelikle doktora gitmenizi tavsiye ederiz.

İşte karın ağrısına neden olabilecek 5 durum;

1İdrar yolu enfeksiyonu

Bu soruna sahip kişiler yeni tuvalete çıktıkları halde hala tuvaletleri gelir, sürekli olarak tuvalet aramak zorunda kalırlar. Mide bulantısı ve karında şişliğe de sebep olan idrar yolu enfeksiyonu ile mücadele etmek ve bu sorunu gidermek için doktora gitmeniz gerekmektedir.

2Karaciğer hastalıkları

Sarılık, siroz, tümörlerin neden olduğu kanser gibi birçok hastalığın ortaya çıktığı yer karaciğerdir. Bu tarz hastalıklar sıvı birikimine neden olduğu için karında da şişlik yaratabilir. Karaciğer hastalıklarının yol açtığı bir durum varsa yorgunluk, mide bulantısı, vücutta sarılık gibi belirtiler görülebilir.

3Bağırsak hastalıkları

Crohn hastalığı ve ülseratif kolit olarak ikiye ayrılıyor. Şiddetli karın ağrısı, ishal gibi etkileri olan bu hastalıkların uzun tedavi aşamaları vardır. Yapılan bazı araştırmalar crohn hastalığı ile mücadele eden kişilerde laktoz intoleransı bulunduğu ve karın şişliğine sebep olduğunu göstermektedir.

4Bağırsak divertikülozisi

Kalın bağırsağın iç yüzeyinin dışarı doğru kıvrılıp fıtıklaşmasına ve kese şekline gelmesine bağırsak divertikülozisi denir. Belirtileri arasında karın şişkinliği de bulunmaktadır.

5Ruh sağlığı

Her şey gibi ruh sağlığı da vücudumuzu etkileyen faktörlerden birisidir. Vücudumuz stres altındayken kortizol salgılar ve bu hormon karın şişliğine yol açabilir.