Kanuni'nin Tablosu Londra'da 350 Bin Sterline Satıldı! - SimgoloSimgolo

4 Nisan 2021 - 12:46

Kanuni’nin Tablosu Londra’da 350 Bin Sterline Satıldı!

Son Güncelleme :

31 Mart 2021 - 14:52

Kanuni’nin Tablosu Londra’da 350 Bin Sterline Satıldı!

Kanuni’nin Tablosu Londra’da 350 Bin Sterline Satıldı!  Kanuni Sultan Selim’e ait olan bir portre İngiltere’nin başkenti Londra’da rekor bir fiyata alıcı buldu. Müzayede yöntemi ile satılan portreyi alan kişi 350 sterlin yani 4 milyon lira ödedi. 16. yüzyılda İtalyan bir ressam tarafından yapılan portre alıcısına vergiler beraber  yaklaşık 5 milyon liraya mal oldu.

İngiltere’de bulunan müzayede evi Sotheby’s online ve telefon aracılığı ile bir müzayede gerçekleştirdi. Müzayedeye İtalyan bir ressam tarafından 16. yüzyılda yapılan Kanuni Sultan Süleyman’ın portresinin yer aldığı bir tablo damga vurdu. Yerel saatle 10.30’da başlayan müzayede de “İslam Dünyası ve Hindistan Sanatları” isimli bir başlık açıldı. Bu başlık altında gösterilen eserler arasında Kanuni’nin de bir portresi yer alıyordu. Portre için ilk açılış fiyatı olarak 60 bin sterlin yani 691 bin TL istendi. Yapılan müzayede sırasında eserin değeri katlanarak arttı. Son olarak tablo 350 bin sterline alıcı buldu. Alan kişi ya da kurumun kimliği hakkında bir açıklama yapılmadı.

Kanuni’nin 43 Yaşındaki Hali Çizilmiş!

Kanuni’nin 43 yaşındaki halinin resmedildiği tablo  22,7’ye 17,5 cm boyutlarında olup bakır çerçevesiyle beraber de 44,5’ye 39,8 cm boyutlarında bulunuyor. Portrenin Kanuni’nin Irak’ta Safevileri ve Preveze Deniz Zaferi’nde Haçlı donanmasını yenmesinin ardından yapılmış olabileceği söyleniyor. Bu tablonun 19. yüzyıldan beri Fransız bir ailenin koleksiyonunda yer aldığı bilgisine ulaşıldı.

Kanuni tablosunun yanı sıra müzayede de Mihrimah Sultan’ın portresi, 10. yüzyıla ait Kufi tarzda yazılmış Kur’an-ı Kerim, Osmanlı dönemine ait çeşitli kilim ve halılar satıldı.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.