More
  Ana SayfaGenelKahvaltı Etmek Önemli Mi?

  Kahvaltı Etmek Önemli Mi?

  Kahvaltı etmek yararlı mı? Kahvaltı  etmenin gerçekten gerekli olup olmadığı uzun yıllardır tartışılan sorunlardan biri. Bazı uzmanlara göre kilo kontrolü için kahvaltı etmek şart. Ancak kahvaltı etmenin aslında çokta önemli olmadığını söyleyenlerin sayısı da az değil. Yıllardır devam eden kahvaltı etmek önemli mi? sorusunu araştırdık.

  Hemen hemen hepimize kahvaltı etmenin çok önemli olduğu hatta günün en değerli öğünü olduğu anlatıldı. Kahvaltı etmek toplumun belli bir bölümü için vazgeçilmez. Kahvaltı pek çok kişi için farklılıklar gösteren bir alışkanlık.  “Ben kahvaltı etmeden dışarı çıkamam” diyenleri duyduğunuz gibi “Asla kahvaltı etmem” diyenleri de duymuşsunuzdur. 

  Yapılan bazı araştırmalar kahvaltı yaparak dışarı çıkan kişilerin diğer insanlara göre daha zayıf olma eğilimi gösterdiklerini saptamıştır. Muhtemelen bu insanlar sabahları evden kahvaltı yaparak çıktıkları için günün diğer öğünlerini atlıyor ya da kahvaltı yapmayan insanlara göre daha az yemek yiyor.  Araştırmacılar özellikle lif bakımından zengin bir kahvaltının günlük kalori alımını azaltacağını, tokluk hissi verdiğini ve yaşam kalitesini yükselttiğini anlatıyor. Kahvaltı yapmak metabolizmayı da hızlandırıyor. 

  Ancak bu görüşleri savunmayanlar da var. Bazı uzmanlara göre sabahın erken saatlerinde yemek yemek tip 2 diyabet riskinin artmasına neden oluyor. Ayrıca, tatlılardan ve karbonhidratlardan oluşan bir kahvaltının yarardan çok zararı dokunacağını söylüyorlar. 

  Bu görüşü savunan uzmanlara göre sağlıklı olmak ve zayıf kalmak istiyorsanız sabahları ilk önce egzersiz yapmanız gerekli. Daha sonra ise incir ve kuru kayısı gibi besinler eşliğinde hafif bir kahvaltı edebilirsiniz. 

   

  En Çok Okunanlar