More
  Ana SayfaGÜNDEMKafeler Kaçta Açılıyor? Kafeler Kaça Kadar Açık?

  Kafeler Kaçta Açılıyor? Kafeler Kaça Kadar Açık?

  Kafeler kaçta açılıyor? Kafeler kaça kadar açık? Dün gerçekleşen kabine toplantısının ardından herkesin aklında bu sorular var. Uzun zamandır bir kafede arkadaşları ile vakit geçiremeye herkes ve mekan sahipleri bu sorunun peşine düştü. Kefalerin saat kaçta açılıp kapanacağını açıklamak için İç İşleri Bakanlığı bir genelge yayınladı. Peki, kafeler kaçta açılıp kapanacak?

  Kafeler kaçta açılıyor? Kafeler saat kaçta kapanacak ? Sorusu herkes tarafından merak edilen ve araştırılan bir konu haline geldi. Geçtiğimiz gün yapılan kabine toplantısının ardından gözler açıklanacak yeni tedbirlere çevrildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kademeli normalleşme kapsamında alınan yeni tedbirleri dün akşam saatlerinden açıkladı. Alınan yeni tedbirler illerin risk seviyelerine göre belirlendi. Açıklanan yeni normalleşme adımları ile kafelerin saat kaçta açılıp kapanacağı da gün yüzüne çıkmış oldu.

  Yayınlanan genelgede yer alan bilgilere göre kafelerin açık ve kapalı olacağı saatler ve uygulanacak olan yeni normalleşme tedbirleri şöyle: “Düşük, orta ve yüksek risk gruplarında belirlenen kapasite oranlarına göre 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek olan yeme-içme yerleri olan lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı ile kıraathane ve çay bahçesi gibi iş yerleri için Sağlık Bakanlığı Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde yer alan mesafe koşulları masalar ve koltuklar arasında göz önünde bulundurularak açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde yüzde 50 kapasite sınırlaması oranı uygulanarak mekanda bulunabilecek masa-koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilecektir. Bu risk gruplarındaki yeme-içme yerleri 19.00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-00.00 saatleri arasında ise sadece paket servisi şeklinde hizmet verebileceklerdir.

  Kafelere Girişte HES Kodu Zorunlu Olacak Mı?

  Tüm yeme içme mekanları için bir oturma planı hazırlanacak ve müşteriler bu plana uygun şekilde kafelerden yararlanacaklar. Mekan sahipleri planda belirlenen oturma düzeninin dışında fazladan sandalye ya da masa kullanamayacak. Kafelere girişti HES kodu zorunlu olacak. HES kodu olmayan müşteriler kafelerden içeri alınmayacak.

   

  En Çok Okunanlar