More
  Ana SayfaGÜNDEMKadınlar Günü 2021 Ne Zaman? Kadınlar Günü Neden Kutlanır?

  Kadınlar Günü 2021 Ne Zaman? Kadınlar Günü Neden Kutlanır?

  Kadınlar günü, Mart ayının sekizinde kutlanan ve uluslararası kurumlar tarafından tanınmış bir gündür. Kadınlar günü, tarihsel olarak kendi içinde anlamı olan bir gün olarak tüm dünyada gösteriler düzenlenerek kutlanır. Peki, Kadınlar Günü 2021 hangi güne denk geliyor.

  Mart ayına girilmesi ile beraber kadın dernekleri ve kadın hakları savunucuları 8 Mart tarihini beklemeye başladı. Mart aynın en anlamlı günlerinden biri olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış bir gündür. Kadınlar Günü’nün yaklaşması nedeniyle herkes Kadınlar Günü 2021 ne zaman sorusunu sormaya başladı. Takvimlere baktığımızda bu yıl, yani 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, pazartesi gününe denk geliyor. 

  8 Mart Kadınlar Günü Neden Kutlanır?

  Dünya Kadınlar Günü’nün kutlanma amacı dünya üzerinde yaşanan ve kadınlara yönelik olan ayrımcılığa dikkat çekmek, kadınların sosyal ve siyasi bilincinin güçlendirilmesi ve ekonomik, sosyal alanlarda desteklenmesi amacıyla her yıl düzenli olarak kutlanır.  

  8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40 bin kadın dokuma fabrikasında kötü koşullar altında çalışıyordu. Bir süre sonra bu koşullara dayanamayarak bir grev yapmak istediler. Daha iyi ücretler ve daha iyi çalışma şartlarına sahip olmak için greve  başlayan kadınlar, polisle çatışmaya girdi. 

  Olaylar beklenmedik bir şekilde ilerledi. Polis işçi kadınlara saldırınca kaçmak isteyenler fabrikanın içine girdi tam o sırada  büyük bir yangın çıktı. Fabrikaya sığınan kadınlar bulundukları yerden kaçamadılar. Fabrika önünde kurulan barikatlar kadınların kaçmalarına engel oldu. Bu yangında 129 kadın yaşamını yitirdi. Ölen işçilerin cenaze törenlerine 10 bini aşkın kişi katıldı. 

  Olaydan uzun yıllar sonra 26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonali toplandı. Bu toplantıda Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihinde Amerika’da yanarak can veren 129 kadın anısına 8 Mart gününün dünya kadınlar günü olmasını önerdi. Öneri toplantı sırasında kabul edildi. 

  En Çok Okunanlar