Kadın Sağlığı İçin Tüketilmesi Gereken 6 Besin! - SimgoloSimgolo

1 Ağustos 2021 - 02:58

Kadın Sağlığı İçin Tüketilmesi Gereken 6 Besin!

Son Güncelleme :

03 Mart 2021 - 13:39

1

Kadın sağlığı ve sağlıklı yaşam konusunda yapılması gereken en önemli şeylerden biri beslendiğimiz gıdalara dikkat etmektir. Tükettiğimiz her şey bizim ne kadar sağlıklı olup olmadığımızı ortaya koyar. Özellikle kadınların hamilelik, menopoz gibi dönemlerinde yaşadıkları hormonal değişiklikler daha farklı bir beslenme düzenine sahip olmalarını gerektirir. Peki, kadınlar sağlıklarını korumak için en çok ne tüketmeli? İşte kadınların sağlıklı yaşamak için tüketmesi gereken besinler…

2

Süzme Yoğurt: Süzme yoğurt hem protein hem de probiyotik açısından son derece zengin bir besindir. Gaz ve şişkinliği önleyen süzme yoğurt, aynı zamanda sindirimi kolaylaştırır. irritabl bağırsak sendromu gibi hastalıkların üstesinden gelinmesinde önemli rol oynarken meme kanseri, mide ülseri ve vajinal enfeksiyon gibi hastalıkların ortaya çıkmasına engel olur.

3

Fasulye: Listenin ikinci sırasında fasulye var. Geleneksel Türk mutfağından çok sık kullanılan fasulye kadın sağlığı açısından önemsenmesi gereken bir besin. Fasulye, yüksek oranda lif, protein ve flavonoid içerir. Fasulye, kalp hastalıkları ve kadınların en büyük düşmanlarından biri olan meme kanseriyle mücadele eder.

4

Badem: Badem içerdiği mineral, vitamin ve yağlarla kadın sağlığını destekler. Kalsiyum, fosfor, çinko, bakır, selenyum, folat ve E ve A vitaminlerini içerir. Göbek yağlanmalarının önüne geçen badem, aynı zamanda iyi uyumanıza yardımcı olur ve kanserle mücadele eder.

5

Bitter Çikolata: Sayısız faydası olan bitter çikolata, magnezyum, manganez, bakır, çinko, selenyum ve fosfor bakımından zengindir. Düşük diyabet, kalp hastalıkları, tansiyon sorunları, iltihaplanma gibi hastalıklara iyi geldiği gibi ruhsal sağlığında korunmasında da önemli bir rol oynar.

6

Domates: Hemen hemen her yemekte kullanılan domatesler yüksek oranda likopen ve C vitamini içerir. Antioksidan ve antienflamatuar özellikler taşıyan domates rahim ağzı ve göğüs kanserlerine karşı etkilidir.

7

Avokado: Son yılların en çok ilgi gören meyvelerinden biri avokadodur. Zayıflamak isteyen kadınların ve erkeklerin en çok tükettikleri meyvelerden biri olan avokado sadece zayıflamaya yardım olmaz aynı zamanda kanser ve iltihaplanma riskini azaltır.