3 Yaş Montessori Etkinlikleri

3 yaşına gelen miniğiniz artık büyüdü ve bebeklikten çıkarak çocuk yaşa geldi. 3 yaş montessori etkinlikleriartık el-göz koordinasyonu, ince ve kaba motor becerilerin yanında zihinsel becerileri daha fazla geliştirecek özelliklere sahip olmalıdır.

1Ponpon Aktarma

İhtiyacınız olan malzemeler, farklı renklerde boncuklar ve aynı boyda benzer kutulardır.

Öncelikle kutuların her birini elinizdeki ponponlarla aynı renge boyamalısınız. Daha sonra renkli ponponları karışık bir şekilde miniğinizin önüne koyup ona plastik bir maşa verin. Vereceğiniz yönergelerle miniğinizin her bir ponponu maşa ile kavrayarak kendi rengindeki kaba aktarmasını sağlayın.

Bu etkinlik bebeğinizin el ve parmak kaslarını geliştirmenin yanında renkleri öğrenmesini ve sınıflandırma becerisi kazanmasını sağlar.

Etkinlikte ponpon yerine keçe top, büyük boyda boncuk, renkli makarna vb. malzemeler de kullanabilirsiniz.

2Sayı Çalışması

Kartonları herhangi bir meyve ya da cisim şeklinde, 5 adet kesin. Kestiğiniz her şekli 1’den 5’e kadar numaralandırarak üzerine kendi rakamlarını yazın.

Her kartonun üzerine kendi sayısı kadar cisim yerleştirebileceğiniz boşluklar çizin. Bu cisim, karton üzerine dizebileceğiniz küçük şekilli karton parçaları, şişe kapakları vb. olabilir. Sonrasında vereceğiniz yönergelerle bebeğinizin, her rakamın değeri kadar cismi karton üzerine yerleştirmesini sağlayın.

Bu tür 3 yaş montessori etkinlikleri ile bebeğinizin matematiksel zekâsını etkili bir şekilde geliştirebilirsiniz.

3Çizgide Kalma

Bebeğinizin bedensel gelişimini destekleyip vücudunun denge ve koordinasyon sağlamasına yardımcı olur. Yere renkli bant ile virajlı bir yürüyüş parkuru çizilir.

Daha sonra miniğinizin bu parkuru takip ederek hedefe varmasını amaçlayın.

4 Yaş ve Üzeri Çocuklar İçin Montessori Etkinlikleri

Her geçen gün büyüyen yavrunuz için; metal, ahşap gibi sert ve sivri parçalar içermeyen, kırılma ihtimali olmayan ve üzerinde boynuna dolayabileceği uzun ip parçaları içermeyen malzemeler kullanarak güvenle birçok aktivite yapabilirsiniz. Aşağıda verilen montessori etkinlikleri 4 yaş ve üzeri çocuklar için uygulanabilecek aktivite örnekleridir.

  • Çatal, Kaşık, Bıçak Sınıflandırma
  • Patates baskı yapma
  • Mandallar yardımıyla çamaşır asma
  • Herhangi bir hayvan ya da bitki yetiştirme
  • Annesine temizlikte yardım etme
  • Babası ile araba yıkama
  • Çevre gezisi yaparak doğal materyaller toplama
  • Birbirine yakın renkleri açıktan koyuya doğru sıralama
  • Farklı boyuttaki cisimleri küçükten büyüğe doğru sıralama
  • Kategorize etme çalışmaları

gibi montessori etkinlikleri 4 yaş üzeri çocuklar için hem eğitici hem de eğlenceli olacaktır.