More
  Ana SayfaSAĞLIKİshal Neden Olur? İshale Ne İyi Gelir?

  İshal Neden Olur? İshale Ne İyi Gelir?

  Yaşam kalitesini düşüren ve insan sağlığını olumsuz olarak etkileyen ishal çok farklı nedenlerle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Pek çok ishal, hastaneye gitmeden evde yapılan bazı ilaçlarla geçer. İshali evde geçiren doğal yöntemler nelerdir? İshale ne iyi gelir

  Şiddetli karın ağrısı, mide bulantısı ve sürekli idrara çıkma isteği duyulması gibi belirtilerle kendini  gösteren ishal, genellikle kısa süreli bir rahatsızlıktır ve bir süre sonra geçer. İshal, geçmezse doktora gidilmesi gerekir. İshal iki şekilde kendini gösterir: 

  Akut ishal: Viral bakteriyel bir enfeksiyon sonucu ortaya çıkan akut ishal genellikle bir kaç gün içinde geçer. Akut ishal, gıda zehirlenmesi nedeniyle de ortaya çıkabilir. 

  Kronik ishal: Bu ishal çeşidinde genellikle uzun sürer. Altında farklı bağırsak hastalıkları olabilir. 

  İshal Neden olur?

  İshal, çeşitli bakterilerin vücuda girmesi sonucu ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Özellikle yaz aylarında havaların ısınmasıyla beraber besinlere yerleşen bakteriler daha hızlı üreyerek insan sağlığını tehdit eden bir duruma gelir. İshalin nedenleri arasında şunlar sayılabilir: Su ya da gıda yoluyla geçen mikrobik hastalıklar, parazitler ve müshil kullanımı bazı ilaçların yan etkileri, inflamatuar bağırsak hastalığı, irritabl bağırsak hastalığı.

  İshal Nasıl Geçer?

  İshal olan kişi rahatsızlığın hemen geçmesini ister. Çünkü ishal günlük hayatı olumsuz etkileyerek kişilerin günlük işlerini yapmasına engel olur. Her şeyden önce ishal olan kişiler mutlaka bol bol su içmelidir. İshal nedeniyle kaybettiği sıvıyı geri kazanması hastalığın bir an önce geçmesi için öncelikli şarttır. 

  Bunun dışında ishali evde yapılacak bazı kolay yöntemlerle geçirebilirsiniz. 

  İshal olan kişi, bir litre ılık suyun içine bir yemek kaşığı şeker ve bir yemek kaşığı tuz ekleyerek her dışkılamadan sonra içerse hastalığın şiddeti azalır. 

  Hastalığa yakalanan kişi beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir. İshal olan kişi elma, havuç suyu, muz, pirinç lapası, pirinç çorbası, yoğurt ve ayran tüketebilir.

  Bir başka yöntem ise Türk kahvesi ile yapılır. Türk kahvesinin içine birkaç damla limon suyu damlatılır ve içilir. Bu uygulamadan sonra ishal bir süre sonra kesilir. 

  Bunlara ilave olarak ishal olan kişinin haşlanmış patates tüketmesi ishalin geçmesine yardımcı olacaktır.

  En Çok Okunanlar