More
  Ana SayfaGenelİnsanları Etkilemek İçin 10 Psikolojik Hile

  İnsanları Etkilemek İçin 10 Psikolojik Hile

  Karşınızdaki insanları etkilemek  ve sözünüzü onlara dinletmek mi istiyorsunuz? Bunun için çok derin bilgilere sahip olmanıza gerek yok. Bazı küçük taktiklerle insanları etkiniz altına alabilirsiniz. İşte insanları etkilemek için yapmanız gerekenler…

  Bir kişiyi ya da belli bir insan topluluğunu etkileyerek akılda kalıcı olmayı herkes ister. Ancak pek çok insan bunu başaramaz ve “insanları nasıl etkilerim” sorunusunun cevabını aramaya başlar. Sizde bunu sorunun cevabını çok merak ediyor ve insanları etkilemenin yolları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazımız tam size göre…

   

  1- İnsanların vücut dillerini taklit edin: İnsanların vücut dillerini taklit ederseniz daha akılda kalıcı olabilirsiniz. Diyelim ki bir iş görüşmesine gittiniz ve karşınızda bir insan kaynakları uzmanı ya da iş veren var. Görüşme sırasında karşıdaki kişinin hareketlerini taklit edin. Bu durum size karşı daha yakın davranmalarını sağlar. Bilim insanları buna “Bukalemun Etkisi” diyorlar. 

   

  2- Eğer bir ürün satıyorsanız bu ürüne eşdeğer daha pahalı bir ürün satın. Bu yöntemi şu an alışveriş yaptığınız pek çok işletme kullanıyor. Mesela organik sabunlar satıyorsunuz diyelim. sabunların fiyatı 50 lira. Bu sabuna benzer tuzak bir ürün daha koyun vitrininize ve üzerine 100 lira yazın. İnsanları 50 liralık olan sabunu diğerinden daha ucuz bularak satın alma eğilimi göstereceklerdir. 

   

  3- İnsanların bencil davranmasını önleyin. Bunu yapmak için etrafı değiştirmeniz gerekiyor. Yapılan araştırmalara göre; eğer bulunulan ortam çok resmi objelerle dolu ise insanların kendileri ortamda bulunan diğer kişiler rekabet halinde görüyor ve bencil davranıyor. Bunu önlemek istiyorsanız ortamda bulunan eşyaları daha nötr hale getirin. 

   

  4- İnsanlara yardım ederek ileride onlarında size yardım etmesini sağlayabilirsiniz. Bir insana küçük bir iyilik bile yaptığınızda size karşı kendini borçlu hissedecektir. Bu nedenle ilerleyen günlerde sizden ondan bir iyilik isteyeceğiniz zaman o kişiyi ikna etmeniz daha kolay olacaktır. 

   

  5- Tartışmalarda haklı çıkamıyorum  diyorsanız bu madde tam size göre. Biriye tartışma sırasında haklı çıkmak istiyorsanız olabildiğince hızlı konuşmaya devam edin. Böylelikle karşınızdaki kişinin çok fazla düşünmeye vakti olmaz ve size karşı hemen cevap veremez. 

   

  6- İnsanları ikna etmek için benzer şeyleri farklı şekilde söyleyin. Mesela, bir malı satacaksınız ve satmak istediğiniz ürün 3 TL. Siz bu ürünün fiyatını 300 kuruş olarak söylerseniz insanları ürüne karşı ilgisi daha fazla artar. 

   

  7- İnsanlardan bir şey isteyecekseniz yorgun oldukları zamanı kollayın. insanlar yorgun olduklarında bazı şeyleri daha çabuk kabul ederler. 

   

  8- İnsanlara istediklerinizi yaptırmak için göz imgesini kullanın. Yapılan bir araştırmada bir kafeye içinde göz bulunan bir resim konuluyor. Bu göz imgesi olan resim kafeye konulduktan sonra çalışanların daha titiz çalıştıkları gözlenmiş. Bunun nedeni insanlar içinde göz bulunan   bir nesne ya da resim gördüklerinde izleniyormuş hissine kapılması. 

   

  9- İnsanları etkilemek için onlara isimleri ile hitap edin. Bu şekilde kendilerini daha değerli hissedebilirler.

   

  10- Yine yapılan araştırmalara göre insanlar telaş ve panik halindeyken istenilen şeyleri çok daha kolay kabul ediyorlar.  Birinden bir şey isteyeceğiniz zaman onları biraz telaşlandırmak fayda var. 

   

  En Çok Okunanlar