More
  Ana SayfaGenelIhlamurun Faydaları Nelerdir? Ihlamur Nasıl Demlenir?

  Ihlamurun Faydaları Nelerdir? Ihlamur Nasıl Demlenir?

  Her derde deva ıhlamur, aslında yarı tropikal iklimlerde yetişen bir ağaçtır. Tükettiğimiz ıhlamur çayı bu ağacın yapraklarının kaynatılması sonucu oluşuyor. Ihlamur ağacı yaprakları insan psikolojisini ve beden sağlığını olumlu yönde etkiler. Ihlamur ağacı ülkemizde en çok Doğu Karadeniz ve Marmara Bölgesi’nden yetişir. Ihlamur yapraklarında manganez, P vitamini ve C vitamini bulunur. Pek çok kişinin özellikle kış aylarında tükettiği ıhlamurun faydaları nelerdir? Ihlamur hakkında merak ettiğiniz her şey…

  Kış mevsimi ile beraber grip gibi salgın hastalıklar çoğalmaya başlar. Sadece grip salgını değil aynı zamanda soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklarda kendini soğukların başlaması ile gösterir. Bu gibi durumlarda imdadınıza ıhlamur çayı koşar. Yumuşak içimi ve hoş kokusu ile ıhlamur çayı boğazları rahatlatır. Nefesi rahatlatan ıhlamur çayı aynı zamanda balgam ve idrar söktürücü olarakta içilir. 

  Çayı demlenerek tüketilen ıhlamurun faydaları saymakla bitmez. Ihlamur çayı, kolaylıkla demlenir ve tüketilir. Ihlamur çayı nasıl demlenir? Ihlamurun tüm faydaları nelerdir? Diye merak ediyorsanız bu haber tam size göre…

   

  1- Ruhsal rahatlama sağlar 

  Ihlamur çayının en belirgin özelliklerinden biri ruhsal rahatlama sağlamasıdır. Anksiyete gibi sorunlarla mücadele eder. Aynı zamanda endişeyi azaltarak geceleri rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur. 

   

  2- Soğuk algınlıklarını giderir

  Ihlamur öksürüğe iyi geldiği gibi aynı zamanda grip nezle gibi soğuk algınlıklarına da iyi gelir. Bunların yanından ıhlamur ağacının ateş düşürücü ve terletici etkileri vardır. 

   

  3- İltihaplanmayı azaltır

  Ihlamur vücutta bulunan iltihaplarla mücadele eder. Solunum yollarında meydana gelen iltihaplanmayı geçirir. Bunların dışında baş ağrısına iyi gelir. 

   

  4- Sindirir sorunlarını giderir

  Ihlamur çayı sindirim sorunları yaşayan kişileri için en doğru tercihlerden biridir. Ihlamur çayını düzenli olarak tüketen kişilerde sindirim sorunları görülmez ya da en aza iner. 

   

  5- Yaşlılıkla savaşır

  Ihlamur antioksidan bakımından oldukça zengindir ve  bu özelliği sayesinde cildin yaşlanmasını engeller. Cilt sorunlarını çözer. Cildin genç ve parlak olmasını sağlayarak ölü derilerden arınmasına yardımcı olur. 

   

  6- Gözleri rahatlatır 

  Özellikle bilgisayar başından çalışan ve çok kitap okuyan kişilerde gözlerde yaşanan sorunlara iyi gelir. Ihlamur çayı ile yapılan göz banyosu gözlerin rahatlamasına yardımcı olur. 

   

  7- Vücudu toksinlerden arındırır

  İçeriğinde bulunan P-kumarik asit sayesinde terlemeye yardımcı olan ıhlamur çayı böylece vücuttan zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur. 

   

  8- Saçlara canlılık verir 

  Ihlamur estetik güzellik içinde kullanılır. Özellikle saçların güzelleşmesi için çok yararlıdır. Saç derisinde yaşanan döküntülerin yok olmasına ve saçların parlak görünmesine yardımcı olur. 

   

  9- Kanserden korunmayı önler

  Ihlamur serbest radikallerle mücadele eder. Hücrelerde meydana gelen mutasyonu önleyerek kanserle mücadele eder. 

   

  10- Enerji verir 

  Ihlamur düzenli olarak tüketildiğinde bedene  enerji verir. 

   

  Ihlamur çayı nasıl demlenir? 

  Ihlamur çayı son derece faydalı bir çaydır ancak doğru demlenmediğinde bu faydasından yararlanamazsınız. Bu nedenle ıhlamur çayını doğru demlemeniz gerekir. 

  Adım adım ıhlamur çayını demleme yöntemi

   

  • İçeceğiniz kadar ıhlamuru demliğin içine koyun. 
  • Su ısıtıcısında ya da çaydanlıkta suyu ısıtın.
  • Su tamamen kaynadıktan sonra asla suyu  hemen ıhlamurun üzerine dökmeyin.
  • Suyun sıcaklığının bir miktar gitmesini bekleyin. 
  • Daha sonra ıhlamurların üzerine suyu ekleyin ve üzerini kapatın
  • Bu şekilde beş dakika bekleyin.
  • Çay demlendikten sonra tüketebilirsiniz. 

  En Çok Okunanlar