More
  Ana SayfaSAĞLIKHorlama Nedir? Horlama Nedenleri Nelerdir? Horlama Belirtileri Nelerdir?

  Horlama Nedir? Horlama Nedenleri Nelerdir? Horlama Belirtileri Nelerdir?

  Dünya üzerinde yaşayan her insan, hayatı boyunca bir kez bile olsa horlama sorunu ile karşı karşı kalıyor. Bu rahatsızlık nefes alma zorluğu şeklinde ortaya çıkarak insanın yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlığa dönüşüyor. Horlama nedir? Horlama nedenleri nelerdir? Horlama Belirtileri Nelerdir?

  Horlama çoğu zaman uyku apnesinin bir belirtisi olarak değerlendirilse de aslında solunumu etkilemesi ve kaliteli bir uykuya engel olması nedeniyle başlı başına ciddi bir rahatsızlıktır. Horlama denilen ve uyurken bazı sesler çıkarmaya neden olan bu hastalık genellikle boğaz kaslarının gevşemesi, boğaz yapısının genişlemesi ya da hava yolunun kısmen tıkanması gibi nedenlerle ortaya çıkma eğilimi gösterir. Boğazlarda hava yolları tıkalı olduğu için nefes alıp verirken boğazda titreme meydana gelir. Bu da uyku esnasında rahatsız edici bir sesin çıkmasına neden olur.

  Horlama Nedenleri Nelerdir?

  Horlama çeşitli hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi yaşam tarzında uygulanan yanlışlıklar nedeniyle de kendini gösterebilir. Horlama nedenleri olarak, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, uyku apnesi, yeterince uyuyamamak, Uyku ilacı almak, antihistaminik kullanmak, hamile olmak, uyuma şekli, yorgunluk, Burun, boğaz ve çene şekli ile ilgili problemler, uvula veya yumuşak damak şişmesi, bademciklerin ve adenoidlerin şişmesi, soğuk algınlığı veya alerji, aşırı kilo, alkol tüketimi gibi durumlar gösterilebilir.

  Horlama Belirtileri Nelerdir?

  Horlama genellikle bazı hastalıkların belirtilerinden biri olarak gösterilebilir. Ancak horlamanın kendisi tek başına bir rahatsızlıktır. Kimi zaman horlayan kişiler kendi seslerinden uyanabilirler. Horlama sorunu yaşayan kişiler kaliteli uyku uyuyamadıkları için gün içinde yorgunluk hissederler. Horlamanı bazı belirtileri şu şekildedir: Sabahları boğaz ağrısı hissi, gün boyu yorgun hissetme, çarpıntı, sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu, kan basıncını veya kan şekerini kontrol etmekte zorlanma, uyumada zorluk çekme, geceleri nefes nefese uyanma.

  En Çok Okunanlar