Herkesin mutlaka denemesi gereken 5 ekstrem spor

0
65

İzlerken hepimize heyecan veren ve seyircileri doğrudan içine çeken ekstrem sporlar, her izlendiğinde deneme isteği uyandırsa da tehlikeli olduğu düşüncesiyle ertelediğimiz aktivitelerdir genellikle. Oysaki doğa tutkunlarının doğayı yakından keşfetmesine imkan veren bu sporlar, doğru yöntemleri izlediğinizde oldukça güvenli. Ekstrem sporlar, adrenalini doruklarda yaşamanız ve neler yapabileceğinizi de görmek adına en az bir defa denemeye değer.

1Rafting


Ekstrem sporlar arasında ilk akla gelen ve en çok tercih edileni elbette rafting. Fiziki şartlara göre zorluk seviyeleri olan rafting, ilk defa deneyecek olanlar için de kolay seçeneği bulunan eğlenceli bir spor. Öğrenmek için uzun saatlerinizi harcamanıza gerek kalmadan kısa sürede alışabileceğiniz rafting sporunda, kuralları izlediğinizde korkmanıza da gerek yok. Eğer yüzme bilmiyorsanız, başlangıç seviyelerinde bu bir tehlike oluşturmuyor; ancak üst seviyeler için yüzme bilmek çok avantajlı bir durum. Başlangıç seviyesinde kolay parkurları tercih ederek rehber tavsiyesiyle ilerlediğinizde geriye suyun üzerinde adrenalinin keyfini çıkarmak kalıyor.

2Paragliding / Yamaç Paraşütü


Uçma tutkusu olan herkesin en az bir kere denemesi gereken ekstrem sporlardan olan yamaç paraşütünü, doğru metodları izleyerek kısa zamanda öğrenebilirsiniz. Yamaç paraşütünün özellikle kalkış ve iniş evreleri tarifsiz bir heyecan sunuyor. İlk seviyedeyseniz maksimum 15 km’lik rüzgarda süzülmelisiniz. Yamaç paraşütüne devam edip profesyonel seviyeye geçerseniz, 30 km’lik rüzgar hızına kadar çıkabilir ve özgürlüğü doruklarda yaşayabilirsiniz.

3Parasailing / Deniz paraşütü


Tekneye bağlı olan paraşütle uçabileceğiniz parasaing de, ekstrem sporları denemek isteyenler için güzel bir başlangıç. Maksimum 100 – 150 m yükselebileceğiniz deniz paraşütünde, paraşütün tekneye bağlı olması ve kaptan kontrolünde olması, size daha güvenli hissettirebilir. Yamaç paraşütünü denemekten korkuyor, aynı zamanda uçmak da istiyorsanız deniz paraşütü en iyi seçenek.

4Microlight uçuş


Eşsiz manzaraları kuşbakışı izleyeceğiniz ekstrem sporlardan biri de microlight uçuş. Motorlu yelken kanat olarak da bildiğimiz microlight / ultralight uçuşta pilot lisansı gerekiyor. Pilotla beraber yapacağınız bu uçuş, eğer yükseklik korkunuz varsa bunu yenmeniz için de güzel bir fırsat. Yamaç paraşütü ya da paraşütle atlama gibi sporları denemeden önce microlight uçuşu deneyebilir ve diğer uçuşlara daha kolay bir geçiş yapabilirsiniz.

5Dağ bisikleti


Özellikle bisiklet tutkunlarının son zamanlarda çok fazla tercih ettiği dağ bisikleti, tıpkı diğer ekstrem sporlar gibi yapanlara eşsiz deneyimler sunuyor. Zorlu arazi koşullarına göre üretilen dağ bisikletleriyle; engebeli yollar, dik yamaçlar, patika yollar ve dağlık alanlardan geçerek hem sürüş hem de seyir zevki yaşamanız mümkün. Ancak unutmayın; dağ bisikleti sporuna merak duyuyorsanız risklerini göz önünde bulundurarak, iyi bir ekipmanla yola çıkmalı ve planlı antrenman programı izlemelisiniz.

Ekstrem sporlar çoğumuz için tehlikeli algısı oluştursa da bilinçli bir yaklaşımla, doğru adımları izlediğinizde oldukça keyifli ve eğlencelidir. Spor salonlarından ve egzersiz rutinlerinizden sıkıldıysanız, adrenalin ve macera tutkusuyla doğayı yakından keşfetmek için yola çıkın.