Her Gün Çay İçenler Dikkat! İşte Siyah Çayın Faydaları Ve Zararları - SimgoloSimgolo

1 Ağustos 2021 - 05:06

Her Gün Çay İçenler Dikkat! İşte Siyah Çayın Faydaları Ve Zararları

Son Güncelleme :

09 Mart 2021 - 13:45

1

Ülkemizde en fazla tüketilen içeceklerden biri siyah çaydır. Sabah kahvaltılarında akşam yemeklerinin ardından yapılan sohbetlerde çay en sık tüketilen içecektir. Peki, siyah çayın faydaları ya da siyah çayın zararları nelerdir? Hiç merak ettiğiniz mi? İşte siyah çay hakkında daha önce hiç duymadığınız gerçekler…

2

Her ne kadar ülkemizde siyah çay olarak anılsa da Çin’de bu çaya kırmızı çay deniyor. Her gün içmenin sağlık açısından birçok faydası olduğu söyleniyor. Hatta bazı insanlar, benzer kafein içeriği nedeniyle onu kahveye alternatif olarak kullanıyor. Ancak gün içinde çok fazla tüketiyorsanız bazı riskler söz konusu olabilir.

3

Kaygı ve uyku zorluğuna da neden olabilir. Siyah çay, size kahve gibi bir enerji sağlayabilir. Ancak, içindeki kafein nedeniyle uykusuzluk yapar ve kaygı seviyenizin artmasına neden olabilir.

4

Siyah çay baş ağrısına neden olabilir. Her gün çok miktarda siyah çay içmenin bazı yan etkileri vardır. Bunlardan biri baş ağrısıdır. Yüksek kafein içeren çay, hem sinirlilik yapar hem de migren ağrılarını tetikler.

5

Siyah çay diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir. Dünya üzerinde 422 milyon insan şeker hastası. Yapılan araştırmalara göre; siyah çay, kanınızda şeker miktarının azalmasına ve dolayısıyla bu hastalığa yakalanma oranınızın azalmasına yardımcı oluyor.

6

Diş sağlığını destekler. Çayın genel olarak ağız sağlığına katkı sağladığı biliniyor. Siyah çay özellikle dişlerin arasında bulunan bakterileri öldüren bileşiklere sahip.

7

Kolesterolü dengeler. Günümüzde her üç yetişkinden biri kolesterol hastası. Erkekler bu hastalıktan kadınlara göre daha fazla muzdarip. Araştırmacılar diyetinize siyah çayın dahil edilmesinin kolesterol seviyenizi önemli miktarda düşürebileceğini keşfettiler.

8

Kan basıncını düşürür. Dünya nüfusunun neredeyse yüzde 26’sı yüksek tansiyon hastası. Gün içinde düzenli çay içmek kan basıncını düşürerek tansiyon hastalığının oluşturduğu risklerden sizi koruyabilir.