More
  Ana SayfaGÜNDEMYeni Otopark Yönetmeliği Yolda! Otopark Dairenin Büyüklüğüne Göre Yapılacak

  Yeni Otopark Yönetmeliği Yolda! Otopark Dairenin Büyüklüğüne Göre Yapılacak

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir süredir üzerinde çalıştığı yeni otopark yönetmeliği tamamlandı. Her daire başına bir otopark yapma zorunluluğu yerine dairelerin büyüklüğüne göre otopark yapma zorunluluğu gelecek.

  Şehirlerde yaşanan en büyük sıkıntıların başından otopark alanlarının kısıtlı olması ve otomobil sahiplerinin araçlarını park edecek alan bulamaması geliyor. Yaşanan bu sıkıntılı durumun bir an önce çözüme kavuşması için bakanlık kolları sıvadı. Ertelenen yeni otopark yönetmeliğinin hazırlık aşaması tamamlandı. Eski yönetmelikte her daireye bir otopark şartı yer alıyordu. Ancak, yönetmelik bir takım zorlukların oluşmasına neden oldu. Yeni otopark yönetmeliğinde otopark şartı dairelerin büyüklüğüne göre zorunlu olacak.

  Otopark Zorunluluğu İçin Dairenin 120 Metrekare Olması Gerekiyor

  Yeni otopark yönetmeliğine göre; 80 metrekareden küçük her üç daire için ve 80-120 metrekare arasında olan daireler için en az bir otopark yapılması zorunlu hale gelecek. Öte yandan eğer daire 120 metrekareden büyükse yani 120 ile 180 metrekare arasında bir daire ise sadece o daire için bir otopark zorunluluğu olacak. Eğer daire 180 metrekareden büyükse iki adet otopark alanı olması zorunlu olacak.

  Diğer yandan mağaza, dükkan ve banka gibi yerlerde yeni otopark yönetmeliği kapsamında yer alıyor. Bu tarz yerlerde her 30 metrekare için 1 adet olan otopark zorunluluğu geliyor. Eski yönetmeliğe göre; otoparkın binanın zemininde yer alması gerekiyordu. Yeni yönetmelik uyarınca, otopark ihtiyacı, parsel arkası ve bahçelerde otopark yapılabilecek. Bunlara ilave olarak binalara 2 metreden fazla yaklaşmamak şartıyla mekanik otopark yapabilme imkanı olacak.

  En Çok Okunanlar