Birçok içeceğe ve yemeğe eklenen süt pek çok kişi için vazgeçilmez besinler arasında yer alıyor. İçinde yüksek protein, kalsiyum, fosforla beraber birçok aminoasit ve mineral de barındıran süt tüm bu faydalı değerlerinin yanında aynı zamanda alerjen proteinleri de içerisinde barındırıyor. Kimi insanlar alerjenler sebebiyle süt tüketmemeyi tercih edebiliyor. Neyse ki bu durumlar için inek sütünün yanı sıra son derece başarılı alternatif vegan süt tarifleri bulunuyor. Hayvansal gıdaları tüketmeyen veganlar ve tercihen süt tüketmeyenler için hindistan cevizi, soya ve kenevir gibi birçok besinden süt yapılabiliyor.

Bitkisel besinler kullanılarak hazırlanan sütlerle daha sonrasında isteğe bağlı olarak tereyağı ya da peynir gibi vegan besinler üretmek dahi mümkün. İşte hepsi birbirinden leziz vegan süt tarifleri…

Hindistan cevizi sütü
Malzemeler:
• 1 paket Hindistancevizi rendesi
• 750 ml kaynar su
Hazırlanışı:
Suyu kaynatıp 1-2 dakika kadar bekletin. Bir kapa koyduğunuz Hindistancevizi rendesinin üzerine dökün. Üstünü bir tabak ya da kapakla kapatıp yarım saat bekletin. Karışımı blenderdan geçirin. Sonrasında sık delikli bir süzgeç kullanarak karışımı süzün. Süzgecin üzerindeki posayı da elinizle ezerek tüm sütün akmasını sağlayın. Hazırladığınız sütü 3 gün boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz.

Badem sütü
Malzemeler:
• 1 su bardağı çiğ badem
• 3 bardak kaynar su
• İsteğe bağlı olarak 1 çay kaşığı kaya tuzu
Hazırlanışı:
Çiğ bademleri cam bir kaseye alın, bademlerin hepsini ıslatacak kadar kaynar suyu kaba ekleyin. Kabukları ayrılana kadar suda bekletin. Genelde bunun için 7-8 saat yeterlidir. Kabuklarını ayırdığınız bademleri blenderdan geçirin, kalan suyu kabın içine dökün. Karışım püre kıvamı alana kadar karıştırın. Sonrasında süzgeç yardımıyla karışımı bir cam şişeye süzün. Süzgeçte kalan posayı elinizle tamamen ediğinizden emin olun.

Soya sütü
Malzemeler:
• 1 su bardağı soya
• 5 bardak su
• İsteğe göre 1 çorba kaşığı şeker
• 1 çay kaşığı tuz
Hazırlanışı:
Bir kaba koyduğunuz soyanın üstüne kaynayan suyu dökün ve 8-10 saat arası şişmeye bırakın. Şişen soyaların kabuklarını temizleyin ve blendera koyup üstüne 2 bardak su ekleyin. Blenderdan geçirdiğiniz karışımınıza 2,5 su bardağı su ekleyin ve ocakta kaynatın. Süt ısındıkça üstünde biriken köpüğü toplayın. Bu aşamadan sonra isteğe göre şeker ekleyebilirsiniz. Pişen soya sütünü ocaktan alın ve soğumaya bırakın. Sonrasında diğer tariflerde de olduğu gibi sütü süzün.

Kenevir sütü
Malzemeler:
• 1 su bardağı kenevir tohumu
• 3-4 bardak su
Hazırlanışı:
Kenevir tohumlarının üzerine malzemelerin üzerine geçecek kadar su ekleyin ve buzdolabında 5-6 saat boyunca bekletin. Buzdolabından çıkardığınız kenevirin kabuklarını temizleyin ve blendera koyun. Üzerine 1 su bardağı su ekleyerek karıştırın. Son olarak hazırladığınız sütü süzgeçle süzerek tüketmeye hazır hale getirin.

Bir vegan olmasanız dahi hepsi birbirinden lezzetli ve sağlıklı olan vegan sütleri gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Bitkisel besinlerle hazırlanan ve içerikleri sayesinde farklı aromalar sunarak vegan sütlerini değişik tarifleriniz için de kullanabilirsiniz.