Hepsi birbirinden garip: Dünyanın en ilginç müzeleri

0
19
Avanos çömlek müzesi

Müze dendiğinde aklınıza muhtemelen ciddi ve tanınmış bir kurum geliyor. Ancak tüm müzeler, bizim bildiğimiz geleneksel anlamdaki müzeler gibi değil. Dünya üzerinde oldukça garip sayılabilecek müzeler de var. İşte onlardan bazıları:

Avanos Saç Müzesi, Türkiye
Avanos’ta bir çömlek atölyesinin altındaki bir mağarada bulunan bu müze, 16,000’den fazla kadının saçını, ismini ve adresini barındırıyor. 35 yıl önce, çömlekçi Galip Körükçü’ye bir hatıra bırakmak isteyen arkadaşının saçından bir parçasını ona vermesiyle oluşmaya başlayan müzenin, bugün her tarafı saçlarla kaplı.

Kötü Sanat Müzesi, ABD
1993’te kurulan Kötü Sanat Müzesi, farklı formlardaki çirkin sanat eserlerinin toplanması, korunması ve sergilenmesi için kurulmuş bir merkez olma özelliği taşıyor. Başlangıçta bir mekanda konumlanan müzenin bugün üç farklı şubesi mevcut.

Çim Biçme Makinesi Müzesi, İngiltere
İngiltere’nin kuzeyinde yer alan Çim Biçme Makinesi Müzesi, ülkenin belki de en ilginç müzesi. Aralarında Prens Charles ve Prenses Diana’ya ait çim biçme makinelerinin de bulunduğu koleksiyon 200’den fazla parçadan oluşuyor ve sergide tüm makinelerin tarihçelerine de yer veriliyor.

Cancun Sualtı Müzesi, Meksika
Cancun Milli Deniz Parkının okyanus katında yer alan müze, şüphesiz dünyanın en özgün müzelerinden biri. 500’den fazla heykelin denizin dibine yerleştirilmesiyle oluşturulan müzede aynı zamanda zengin mercan resiflerine de rastlayabilirsiniz.

Bitmiş İlişkiler Müzesi, Hırvatistan
Hırvatistan’ın Zagreb kentindeki barok mimarisinin güzel bir örneği olan Kulmer Sarayında yer alan müze, ziyaretçilerine dünya genelinden yüzlerce ayrılığın duygusal hikayeleriyle dolu bir deneyim sunuyor. Müzede bitmiş ilişkilerden geride kalan eşyalar sergileniyor.

Sulabh Uluslararası Tuvalet Müzesi, Hindistan
Time dergisi tarafından da dünyanın en ilginç müzeleri arasında sıralanan Tuvalet Müzesi, M.Ö. 2500 yılından bugüne tuvaletlerin gelişimini detaylandıran resimler ve objelere ev sahipliği yapıyor. Müzede tuvalet teknolojisinin kronolojik gelişiminin yanı sıra öne çıkan hijyen uygulamaları ve farklı dönemlerin tuvaletle ilgili yasalarını da öğrenebilirsiniz.

İşkence Müzesi, Hollanda
Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan İşkence Müzesi, Avrupa’nın işkence tarihine ışık tutuyor. Çoğu engizisyon döneminde kullanılan 40’tan fazla işkence aletine ev sahipliği yapan müzede idam sandalyesinden giyotine kadar pek çok şeyi görmek mümkün.

Vampir Müzesi, Fransa
Paris’te bulunan Vampir Müzesi, ‘vampirizm’ ile ilgili yapılan araştırmaların kapsamlı bir sergisi. İçinde mumyalanmış kediden 1800’lü yıllardan kalma bir vampirden korunma kitine kadar pek çok vampir karşıtı silahı barındıran müzenin oldukça korkunç olduğu söylenebilir.

Glore Psikiyatri Müzesi, ABD
ABD’deki en ilginç müzelerden biri olan Psikiyatri Müzesi, 130 yıllık St. Joseph Hastanesinin tarihine ve yüzlerce yıllık psikiyatrik tedavi uygulamalarına ev sahipliği yapıyor. Geçmişte hastanenin bulunduğu yerde yer alan müzede cerrahi aletler, tedavi ekipmanları, mobilyalar, hemşire kıyafetleri ve hastalardan kalan notlar ile sanat çalışmaları sergileniyor.

Hepsi birbirinden ilginç bu müzeler, dünyanın farklı köşelerinde ziyaretçilerine unutamayacakları deneyimler sunmayı bekliyor. Eğer yukarıda saydığımız şehirlerden birine yolunuz düşerse bu müzelerden birini ziyaret etmeyi ve mümkünse daha sonra hatırlamak için kendinize bir hediyelik eşya almayı unutmayın.