Hem sıcak hem de soğuk tüketebileceğiniz bitki çaylarıyla bedeninizi içten dışa yenileyin

0
6

Sayısız faydası olduğu bilim tarafından kanıtlanmış bitki çayları, genellikle kış aylarında sıcak tüketilen içecekler olarak bilinmektedir. Ancak bunun yanlış bir algı olduğunu söylemek doğru olacaktır. Çünkü çoğumuzun aklında bu şekilde yer etse de bazı bitki çayları sıcak ve soğuk tüketilerek vücutta sağlıklı etkiler bırakıyor. Kışın soğuk algınlığına iyi gelen ve sıcak içilen bitki çaylarını, yaz mevsiminde soğuk tüketerek serinlemek ve sağlıklı kalmak mümkün.

1Hibiskus çayı

Eğer ekşi sevenlerdenseniz, hibiskus çayı tam size göre! C vitamini bakımından zengin olan hibiskus çayı, ekşi tadıyla ve zayıflamaya yardımcı olmasıyla bilinir. Hormonları ve kan basıncını dengede tutar. İçeriğinde bulunan flavonoidler sayesinde yatıştırıcı bir etki yaparken sizi stresten arındırır. Regl dönemini fazla ağrılı geçiren kadınlar için de tavsiye edilir. Sağlıklı uzayan saçlar ve cilt güzelliğiniz için de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Soğuk içmek isterseniz, demlediğiniz hibiskus çayını buzdolabında muhafaza ederek tüketebilirsiniz; fakat iki günden fazla bekletmemeniz önerilir.

 

2Isırgan otu çayı

C vitamini yönünden zengin olan bir diğer bitki ısırgan otudur. Isırgan otu çayı tüketimi; soğuk algınlığına iyi gelir, yüksek oranda demir içerir ve kansızlığa faydalıdır. Karaciğer ve böbreklerin temizlenmesini sağlar. Egzamanın iyileşmesine ve cilde yararlıdır. Bazı cilt bakım kremleri ve saç bakım ürünlerinin içeriğinde ısırgan otu kullanıldığını da görmek mümkündür. Soğutularak da tüketilen ısırgan otu çayıyla, ağız ve diş sağlığınıza destek sağlaması için soğuk gargara yapabilirsiniz.

3Yeşil çay

Sağlığımıza birçok yönden faydalı olan yeşil çay, metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermeye yardımcı olur; ancak tek başına yeterli değildir. Egzersizden önce bir fincan yeşil çay içmek vücudunuza enerji verir. Düzenli olarak günde 2 kez yeşil çay içmek, ileride oluşabilecek felç ve Alzheimer riskini de azaltabilmektedir. Vücudunuzu ve zihninizi rahatlatan yeşil çay, ağız sağlığınızı da olumlu etkiler; dişeti kanamaları ve ağız kokusunu giderir. Soğuk yeşil çay ise daha çok zencefille beraber önerilir. Sıcak suda 10 dakika kadar demlenmiş yeşil çayınızı, oda ısısına gelmesi için beklettikten sonra 3 saat kadar buzdolabında soğutarak, yeşilin esintisini soğuk yeşil çayınızla hissedebilirsiniz. Dilerseniz servis yaparken; buz, limon veya bal da ilave edebilirsiniz.

4Kuşburnu

Kuşburnu, kış aylarında oldukça fazla tükettiğimiz bir çay. C vitamini yönünden zengin olan kuşburnu çayı, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kalp-damar hastalıklarına karşı vücudunuzu korur. Safra kesesi ve böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir, kanser hücrelerinin yayılmasını engeller. Cildinizi temizler, tazeleyici bir etki sağlar. 10 dakika demlenmesi önerilen kuşburnu çayını soğuk tüketmek istediğinizde, çubuk tarçın ekleyebilirsiniz.

5Papatya çayı

Baharı müjdeleyen papatyalar, vücudunuza da adeta bahar tazeliği verir. Papatya çayı; uykuyu düzenler, stresi yatıştırır, mide bulantılarına iyi gelir, kan şekerini dengeler. Regl dönemindeki ağrılar için de oldukça faydalıdır. Gastrit ve ülser hastalıklarında tavsiye edilir. Aynı zamanda; hazımsızlık, şişkinlik ve mide spazmı gibi rahatsızlıklarda olumlu etki yapar. Yemeklerden sonra, sıcak veya soğuk olarak içebilirsiniz. Birçok bitki çayı gibi papatya çayı da cilde yarar sağlar. Demlediğiniz çaydan, pamuğun üzerine bir miktar dökerek yara ve aknelerinize sürün. Tonik etkisi sağladığını göreceksiniz.

Soğuk algınlığı için sıklıkla tükettiğimiz bitki çayları, aynı zamanda birçok hastalığa karşı savaşır. Eğer bitki çaylarını çok seviyor, ancak yazın sıcak tüketemiyorsanız, her zamanki gibi demlediğiniz çayları 5-7 saat buzdolabında bekleterek içebilir ve ferahlatıcı etkisinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca yaz mevsiminin beraberinde getirdiği serinleme ihtiyacını da asitli içecekler yerine bitki çaylarıyla karşılayabilirsiniz. Sıcak veya soğuk tüketebileceğiniz bitki çaylarıyla kış mevsiminde içinizi ısıtırken, yaz aylarında da doğal serinliği yaşamak elinizde.