En son ne zaman doktora gitmiştiniz? Eğer siz de birçokları gibiyseniz, büyük ihtimalle en son doktor ziyaretinizin üzerinden epey zaman geçmiş olabilir.

Birçoğumuz “sağlıklı” olduğumuzu düşünüp “hiçbir şeyim yok” diyoruz ve düzenli olarak doktora gitmeyi ihmal ediyoruz. Oysa dengeli beslenme, egzersiz, düzenli uyku gibi unsurlar sağlığımız üzerinde önemli bir rol oynamasına karşın genetik özellikler ve aileden gelen bazı hastalıklar sağlıklı olmak için daha fazla özen gösterme ihtiyacınız ortaya koyuyor.

Doktora gitme oranlarına bakıldığında, araştırmalar ortalama olarak yılda 4 defa doktora gidildiğini söylüyor. Ancak bu oran yaş, ekonomik ve sosyal duruma göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin bebekler yılda 9 defa doktora görünürken, 5-15 yaş arasındaki çocuklar yılda 2 defa doktora görünüyor. Sağlık sigortası olmayanlar doktora daha az giderken, özel sağlık sigortası olanların daha fazla doktora gittiği biliniyor. Bazı insanlar ise doktora sadece acil durumlarda başvuruyor.

Aslında doktora gitme sıklığının kişisel koşullara göre belirlenmesi gerekiyor. Sizin için en iyi doktora gitme sıklığını bulmak için şu soruları yanıtlayarak işe başlayabilirsiniz:

1En son ne zaman doktora gitmiştiniz?

Eğer en son doktora gittiğiniz zamanı hatırlayamıyorsanız, büyük ihtimalle aradan uzun zaman geçmiştir.

2En son doktora gittiğiniz zamandan bu yana bir şeyler değişti mi?

Şimdiye kadar düzenli olarak doktora gitmiş ancak bu seferlik rutin kontrollerinizi biraz ertelemek istiyor olabilirsiniz. Bu kararı vermeden önce, sağlık durumunuzla ilgili bir değişiklik, yeni ortaya çıkan bir semptom olup olmadığını gözden geçirmelisiniz.

3En son gittiğiniz doktor sizi ne zaman tekrar görmek istediğini söylemişti?

6 ay mı, 3 ay mı? Eğer bu süreden emin olamıyorsanız, en iyisi doktorunuzun asistanını aramak veya randevu olup kontrole gitmek.

4Doktorunuzun takip etmek istediği bir durum söz konusu muydu?

Eğer tansiyonunuz bir süredir yüksek seyrediyorsa, kiloluysanız, uyku probleminiz varsa veya sağlığınızı tehlikeye sokabilecek bir başka durum varsa ve doktorunuz size yaşam şeklinizi değiştirmenizi önerdiyse, bir süre sonra sizi tekrar görüp herhangi bir değişiklik olup olmadığını anlamak isteyecektir.

5Aile üyelerinizin sağlığıyla ilgili bir değişikli oldu mu?

Ailenizin sağlık geçmişini bilmeniz çok önemli çünkü ailenizde ortaya çıkan bir hastalığın sizde olup olmadığının erken teşhis edilmesi için düzenli olarak testler yapılmalı.

6Kronik bir hastalığınız var mı?

Eğer kronik bir hastalığınız varsa ve buna bağlı olarak ilaç kullanıyorsanız, düzenli olarak doktorunuza görünmeli, durumunuzu değerlendirmesini istemeli ve ilaçlarınızın dozajıyla ilgili gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.