En son ne zaman doktora gitmiştiniz? Eğer siz de birçokları gibiyseniz, büyük ihtimalle en son doktor ziyaretinizin üzerinden epey zaman geçmiş olabilir.

Şimdi gelelim hangi doktoru ne sıklıkta görmeniz gerektiği sorusuna:

1Aile Hekimi

Aile hekiminiz aslında sağlığınızla ilgili ilk başvurmanız gereken kişi. Birçok kişi genellikle aile hekimlerine düzenli kullandığı ilaçları yazdırmak veya nezle, grip gibi mevsimsel hastalıklara yakalandığında başvuruyor. Oysa aile hekiminize en az yılda bir kez genel sağlık durumunuzu değerlendirmesi, aşılarla ilgili sizi bilgilendirmesi için başvurmalısınız.

 

2Jinekolog

Yıllar boyunca konvansiyonel tıbbı savunan uzmanlar, kadınların yılda bir kere genel jinekolojik ve pelvis bölgesi muayenesi için bir uzmana başvurmaları gerektiğini öneriyordu. Bu muayenelerin en önemli aşaması da pap smear testi olarak gösteriliyordu. Ancak son yıllarda bunun aksini savunan tıp uzmanlarının sayıları artmaya başladı. Özellikle Harvard’lı uzmanlar, her yıl yapılan pap smear testinin herhangi bir zararı olmadığını ancak üç yıl boyunca sonuçları normal olan kadınlar için gereksiz olabileceğini söylüyor. 30 yaşını aşmış kadınlarda ise iki yılda bir pap smear testi yaptırılabileceği konuşuluyor. Yine de her yıl yapılan jinekolojik muayene, olası başka sorunların tespit edilmesi açısından da büyük önem taşıyor. Uzmanlar da her yıl pap smear testi yapılmasa bile yılda bir kere bir jinekoloğa görünmeyi tavsiye ediyor.

 

3Diş Hekimi

Dişlerinizin inci gibi parlaması ve olası diş hastalıklarının erken teşhis edilmesi için diş hekimine altı ayda bir diş temizliği yaptırmak gerekiyor. Eğer buna üşeniyorsanız veya vakit ayıramıyorsanız, diş sağlığının yaşam kalitesi ve genel sağlıkla yakından ilişkili olduğunu hatırlatmakta fayda var.

 

4Göz Doktoru


Eğer gözlük veya lens kullanıyorsanız, yılda bir kere mutlaka göz doktorunuzu ziyaret ediyorsunuz demektir. Ancak gözlük veya lens kullanmıyorsanız, göz doktoruna gitmek pek aklınıza gelmeyebilir. Oysa göz sağlığınızla ilgili bir sorununuz olabilir ve bunun farkına varamamış olabilirsiniz. Göz sağlığınızla ilgili sorunlar okuma, otomobil kullanma ve iş performansınızı etkileyebilir, migren ataklarına neden olabilir. Bu yüzden yılda veya iki yılda bir kez göz sağlığınızla ilgili test yaptırmak iyi olabilir.

 

5Psikolog/Psikiyatr


Terapiste gitmek için hayatınızda bir krizin ortasında olmak zorunda değilsiniz. Terapiste gitme ihtiyacı duymuyor olabilirsiniz. Ancak zaman zaman kalbinizde, ruhunuzda, kafanızın içinde olup bitenleri anlamak için terapiste gitmek iyi bir fikir olabilir.