More
  Ana SayfaGÜNDEMHalepçe Katliamı Ne Zaman Oldu? Halepçe Katliamı'nden Ne Oldu?

  Halepçe Katliamı Ne Zaman Oldu? Halepçe Katliamı’nden Ne Oldu?

  Dünya tarihinde sivil halka yönelik olarak yapılan en kanlı ve acımasız katliamlardan biri Halepçe Katliamıdır. Saddam Hüseyin tarafından düzenlenen katliam sırasında 3 bin 200 ile 5 bin arasında sivil yaşamını yitirdi. Halepçe Katliamı Ne Zaman Oldu? Halepçe Katliamı’nden Ne Oldu?

  Halepçe Katliamı, Saddam Hüseyin İran Irak savaşı sırasında 1986 1988 yıllarında Kürtlere karşı başlattığı isyan bastırma hareketi sırasında 3 bin 200 ile 5 bin arasında sivilin ölmesine ve 7 binden fazla sivilin yaralanmasına neden olan bir katliamdır. Saldırı o bölgede sivil nüfusa karşı yapılan en büyük kimyasal saldırı olarak biliniyor. Saldırıdan uzun yıllar sonra bile kullanılan kimyasal bölgede yaşayan insanların sağlık sorunlarına sahip olmasına neden oldu.

  Saddam Hüseyin, İran ordusunu durdurmak için generallerinde biri olan Ali Hasan al Majid al-Tikriti’ye zehirli gaz kullanmasını emretti. 16 Mart 1988 yılında Halepçe kasabasının üzerine zehirili gaz bombaları ile dolu olan MİG-23 uçakları içlerindeki bombaları bıraktılar. Olayın ardından çok sayıda İran askeri, peşmerge ve sivil halktan insanlar yaşamını yitirdi.

  Olaydan uzun yıllar sonra 1 Mart 2010’da kimyasal saldırı  Irak Yüksek Ceza Mahkemesi tarafından soykırım olarak nitelendi. Bazı ülkeler parlamentolarında Halepçe Katliamını insanlığa karşı yapılan bir suç olarak nitelendirmiştir.

  Saddam Hüseyin yargınlanması sırasında Halepçe Katliamından da sorumlu tutularak idam edilmiştir.

  En Çok Okunanlar