More
  Ana SayfaGenelHafta Sonu Yasak Var Mı? Malatya Elazığ ve Gaziantep Kırmızı Mı? Yeni...

  Hafta Sonu Yasak Var Mı? Malatya Elazığ ve Gaziantep Kırmızı Mı? Yeni Koronavirüs Risk Haritası Nasıl?

  Dün yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni alınan koronavirüs önlemleri hakkında açıklamalar yaptı. Tüm Türkiye’nin merakla beklediğini yeni koronavirüs tedbirleri arasında Ramazan ayı tedbirleri de var. Bununla beraber kabine toplantısının bitiminde koronavirüs risk haritası da yayınlandı. Yapılan açıklamaların ardından Hafta Sonu Yasak Var Mı? Malatya Elazığ ve Gaziantep Kırmızı Mı? Yeni Koronavirüs Risk Haritası Nasıl? sorularının cevapları merak ediliyor.

  Tüm Türkiye koronavirüsle mücadele etmeye devam ediyor. Son olarak vaka sayısı 30 bini aşarken vefat sayıları ise 150 binin üzerine çıktı. Vaka ve ölüm sayılarının artmasının ardından yapılan kabine toplantısında yeni kararlar alındı. Herkes kendi şehrinin hangi renge döndüğünü merak ederek koronavirüs risk haritasını araştırmaya başladı.

  Yeni koronavirüs risk haritasına göre; Malatya Elazığ ve Gaziantep çok yüksek riskli yani kırmızı bölge olarak görülüyor. Tüm ülke geneline bakıldığında düşük riskli yani mavi renkli tek şehir Şırnak olarak işaretlendi.

  Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Erdoğan, “Şartların el verdiği her durumda normalleşme adımlarını atarak kısıtlamalardan bunalan milletimize nefes aldırmaya, sıkıntı yaşayan esnafımıza yol açmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

  Erdoğan konuşmasında sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle salgının tedbirleri hususunda herkesin polisi kendi vicdanı ve aklı olmak mecburiyetindedir. Vaka, hasta ve vefat sayılarının artması, bizi mevcut uygulamaları gözden geçirmeye mecbur bırakmaktadır. Aşılamada ileri yaşlardan başlayarak 15 milyona ulaşmamızın etkilerini sahada görmeye başladık. Bu sayede ileri yaş gruplarının vaka, hasta ve yoğun bakım rakamları içindeki oranları belirgin şekilde azaldı. Türkiye’nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecek. Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye’de yüzde 50 kapasite ve belirlenen kurallara uygun şekilde çalışabilecek.”

  Erdoğan sözlerine şunları ekledi: “Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan sokağa çıkma sınırlaması artık cumartesi ve pazar günü olarak sürecektir. Vaka, hasta ve ölüm sayılarını insani ve ticari ilişkilerde olduğumuz ülkelerden hızlı düşüremezsek küresel normalleşmenin gerisinde kalırız. Çok yüksek riskli grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerimizin sayısı, nüfusumuzun yüzde 80’ini teşkil eden 58 şehre ulaşmıştır. Ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilmeyecek. Bu mübarek ay boyunca, ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulayacağız. Sadece ramazan boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmelerin hizmetleri paket servisle sınırlandırılacaktır.”

  En Çok Okunanlar