More
  Ana SayfaDÜNYAGüney Kore Nüfusu Her Geçen Gün Azalıyor! Güney Kore'de ilk kez ölüm...

  Güney Kore Nüfusu Her Geçen Gün Azalıyor! Güney Kore’de ilk kez ölüm oranı doğumları geçti! İşte Nedeni…

  Güney Kore Nüfusu Her Geçen Gün Azalıyor! Son yapılan araştırmalara göre dünyada en düşük doğum oranlarına sahip olan Güney Kore’de 2020 yılında ölüm oranları doğum oranlarını geçti. Ülkenin nüfusu her geçen gün azalırken Güney Koreli yetkililer doğum oranlarını artırmak için bir dizi önlem almaya hazırlanıyor. Peki, Güney Kore’de Doğum Oranları Neden Düşük?

  Güney Kore’de ölüm oranlarının doğum oranlarını geçmesi ülkede endişe yarattı. 2020 yirmi yılında ülkede 275 bin 800 bebek dünyaya geldi. Ancak bu rakam bir önceki yılın yüzde 10 altında. Geçtiğimiz yıl Güney Kore’de ölen kişi sayısı ise 307 bin 764. Ortaya çıkan rakamlar endişe yaratırken İç İşleri Bakanlığı yetkilileri “Politikamızda temel değişimlere gitmeliyiz” çağrısı yaptı.

  Geçtiğimiz aylarda Güney Kore Devlet Başkanı Moon-Jae-in doğum oranlarını yükseltmek ve insanları çocuk sahibi olmaya teşvik etmek adına para ödemesi yapmak gibi önlemler almaya başladı. Başkan’ın aldığı kararlara göre; 2022’den itibaren her doğan çocuk için devlet tek seferlik olmak üzere 2 milyon won  yani yaklaşık 1850 Amerikan doları yardımda bulunacak. Bununla beraber çocuk 1 yaşına gelene kadar devlet her ay 300 bin wonluk bir ödeme gerçekleştirecek.

  Güney Kore’de yaşanan bu nüfus azalması gelecek yıllarda iş gücünün azalamasına ve ekonominin bozulmasına neden olacak.

  Güney Kore’de Doğum Oranları Neden Düşük?

  Bunlardan biri çalışan kadın nüfusunun çocuk sahibi olmaya çıkan bakmaması. Bununla beraber ülkede ev fiyatlarının yüksek olması çiftlerin çocuk yapmalarının önüne geçen bir etken. Öte yandan Güney Koreli çiftler, devlet desteklerini yeterli bulmuyor.

  En Çok Okunanlar