Maskeler eczanelerden ücretsiz alınacak

Son Dakika: İstanbul Eczacı Odası'ndan yapılan açıklamaya göre, Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliğinin yaptığı görüşmeler sonucunda, ücretsiz maske dağıtımının en hızlı ve güvenli şekilde eczaneler üzerinden yapılmasına karar verildiği bildirildi.

Maskeler eczanelerden ücretsiz alınacak

"Sağlık Bakanlığının temin edeceği maskeler İstanbul Ecza Koop, Selçuk Ecza ve Allianz Healthcare depolarına ulaştırılacak ve eczanelerimize dağıtımı yapılacaktır.

Eczanelerimizin sadece bir depo üzerinden 500 adet (10 kutu) maske talebinde bulunması gerekmektedir. Talepler Bakanlık tarafından takip edileceği için tek bir depo üzerinden talepte bulunulması önemlidir. 20-65 yaş arasındaki vatandaşlarımıza "10 gün için kişi başına 5 adet maske" verilecektir.

Vatandaşlarımız, Sağlık Bakanlığı tarafından cep telefonlarına gönderilecek mesajdaki kodu eczanelerimize bildirerek maske alabilecektir. Eczacılarımız, bu kodu TİTCK tarafından İTS veya Reçetem Sisteminde açılacak yeni bir butona girecektir. TİTCK tarafından hangi sistemin kullanılacağı belirlendikten sonra sizlerle ayrıca paylaşılacaktır.

Uygulama eczanelere maskelerin ulaşmasının ardından başlayacaktır.

Bulaş riskini azaltmak amacıyla maske takmanın zorunlu olduğu bugünlerde denetimsiz üretilmiş, sağlıksız maskelere mahkum edilen halkımıza 5236 eczanemiz ile ulaşılabilir ve güvenli maske temin etmek, salgınla mücadelenin başarıya ulaşmasında ve halk sağlığının korunmasında son derece önemli bir sağlık hizmetidir. Tüm meslektaşlarımızın bu bilinç ve hassasiyetle mesleki yeminimizin gereğini yerine getireceğinden kuşkumuz yoktur. "

Türkiye'de herkese ücretsiz maske dağıtılıyor. Şimdiye kadar ücretsiz maske dağıtımı sadece e-devlet üzerinden yürüyordu. Bugün bir son dakika kararıyla bu maske ağına eczaneler de dahil edildi. Artık eczanelerden ücretsiz maske alabileceksiniz. Kararı İstanbul Eczacı Odası duyurdu. Dün de maskelerle ilgili 72 saat kuralı getirilmişti. 
Market, otobüs, minibüs, AVM ve pazar gibi toplu alanlarda maske takılması zorunlu. Peki maske nasıl takılıp çıkarılmalı, birden fazla kullanılabiliyor mu? İşte maske hakkında bilmeniz gerekenler:

e-devletten ücretsiz maske temini
Artık eczanelerden alınabilecek olan ücretsiz maskeler dileyen vatandaşın evine de PTT kargo ile getiriliyor. Ücretsiz maskeyi de e-devlet sistemi üzerinden sipariş veriyorsunuz ve PTT kargo evinize getiriyor. Ücretsiz maske için başvuru ise hayli kolay. E-devlet sistemine girip kendinizin ve aile bireylerinin isimlerini, TC numaralarını ve adresini yazmanız yeterli. Her hafta kişi başına bir kutu maske alabilirsiniz. 

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2020, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER