Etrafımızda gördüğümüz her şey devamlı bir değişim ve dönüşüm içinde. Durum böyleyken bizi mutlu eden şeylerin de zaman içinde değişmesi kaçınılmaz. Ancak araştırmalar bunun ritüellerimiz ve alışkanlıklarımız için geçerli olmadığını gösteriyor. Çünkü bazı alışkanlıklar insanları her zaman mutlu etme gücüne sahip. Üstelik bunları edinmek için hayatımızda büyük değişikliklere gitmemize de gerek yok. Geçirdiğiniz güne sadece ufak dokunuşlarda bulunarak daha mutlu bir insan olmanız mümkün.

İşte gün içinde hem sizi hem de etrafınızdakileri mutlu edecek, küçük ancak etkili alışkanlıklar:

1Gülümseyin

Gülümsemek, insanın hem kendisini, hem de karşı tarafı mutlu ettiği eylemlerden biri. Her gün karşılaştığınız insanlardan en az 5 tanesine gülümsemeyi alışkanlık haline getirin. Asansörde sürekli karşılaştığınız ama şahsen tanımadığınız iş arkadaşınıza, her gün alışveriş yaptığınız market çalışanına, hatta yolda çarpıştığınız için öfkelenen o kişiye bile! Başlarda zor olabilir, karşılık bulmamanız durumunda cesaretiniz kırılabilir. Ancak vazgeçmeyin, her geçen gün gülümsemenin gücünü daha iyi anlayacaksınız.

2Erken uyanın

Aslında bu, zor uyananlar için pek küçük bir alışkanlık olmayabilir. Ancak erken uyanmayı başardığınızda, bu alışkanlığın devamında getireceği şeylerin sizi gün boyu mutlu edeceğine emin olabilirsiniz. Sabahları erken uyanarak güneşi selamlayabilir, hep atladığınız kahvaltınızı yapabilir, gününüzü planlayabilir, egzersiz yapabilir ya da sizi mutlu eden ritüeliniz neyse ona vakit bulabilirsiniz.

3Gün ışığından faydalanın

Gün ışığı, ruh hali üzerinde çok etkilidir. Yeterince gün ışığı alınmadığında mutsuzluk ve depresifliğin arttığı, şimdiye dek birçok araştırma tarafından kanıtlanmış durumda. Gün ışığına daha az maruz kaldığımız kış mevsiminde, genellikle daha mutsuz olmamız da bunun bir kanıtı. Bu yüzden gün ışığından mümkün olduğunca faydalanmaya çalışın.

4Meraklı olun

Hayatta yeni bir şey öğrenmenin imkansız olduğu tek bir an bile yok. Bu yüzden her zaman öğrenmeye açık olun ve merakınızı koruyun. Bunun için en bilinen yol bir şeyler okumak olsa da, farklı şekillerde de bunu yapabilmeniz mümkün. Mesela sık sık gittiğiniz kafede yediğiniz favori yiyeceğinizin nasıl yapıldığını öğrenmek bile o gün sizi mutlu edebilir.

5Şükredin

Sahip olduğunuz her şey ve herkes bir şükür nedenidir. Aileniz, işiniz, eviniz, arkadaşlarınız… Bunların hepsi de, hayatınızda sahip oldukları yerler sayesinde sizi daha mutlu bir insan yapıyor. Dolayısıyla bazen durup bunlar için hayata minnettarlığınızı bildirmek hiç de fena fikir değil.

6Nezaketin gücüne güvenin

Nezaket, bulaşıcı bir alışkanlıktır. Siz nazik olduğunuzda karşınızdakilerin de hemen bu şekilde davranmaya başlayacağını fark edeceksiniz. Herkesin birbirine nazik bir gülümsemeyle yaklaştığı bir ortamda kendinizi daha mutlu hissetmenizse kaçınılmaz.

7Uyuyun

Uyku, deyim yerindeyse, beynin kendini yeniden başlatmasını sağlar. Günün sonunda yeniden başlatılmayan bir beyinse, ertesi güne bir önceki günün yorgunluğuyla devam eder. Ayrıca bunun ruh haliniz üzerinde de çok etkisi var. Uykunuzu yeterli, düzenli ve kaliteli tutmaya özen gösterin. İyi uyuduğunuz bir günün ardından ertesi gün kendinizi daha iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz.