More
  Ana SayfaYaşam Göz sağlığına zarar veren 6 unsur

   Göz sağlığına zarar veren 6 unsur

  Göz Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  Göz sağlığı, kaliteli yaşam sürdürebilmemiz için oldukça önemlidir. Gözlerimiz bizlerin dünyayı görmemizi sağlayan pencereleridir. En ufak ışık kesintisinde, mavi ışığa çok fazla maruz kaldığında bile rahatsız eden önemli duyu organımız olan gözlerimize yeterli özeni gösteriyor muyuz? Göz sağlığımızı korumak, bizim bakıp görmemizi sağlayan duyu organımıza iyi bakmakta bizlerin elinde hadi gelin göz sağlığımız için neler yapabiliriz birlikte bakalım.

     Göz sağlığına zarar veren 6 unsur

  • Kontrolsüz gözlük kullanmak

  Arkadaşlarımızda görüp beğendiğimiz, yakışacak mı diye bakmak istediğimiz numara içeren gözlükleri denemek isteriz. Bu iki üç saniyelik denemeler dahi olsa gözlerimizi bozmaya yardımcı etkendir. Bazıları göz sağlığını önemsemeyip, doktor kontrolünden geçmeden numaralı gözlükler kullanmakta. Göz sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

  • Uykusuz kalmak

  Göz sağlığı açısından dikkat etmemiz gereken bir başka unsurda uyku düzenimizdir. Gözlerimize yeterli uykuyu vermememiz, gözlerimizde bulunan kılcal damarları oldukça zorlamaktadır. Uykusuz kalındığında batma hissi ve kanlanma da bu kılcal damarların zorlanmasıyla meydana gelir. İhtiyacı olan uykuyu gözlerinize verin.

  • Telefon ve bilgisayara uzun süre bakmak

  Bunlar doğrudan göz sağlığımıza zarar vermezler fakat gözlerimizin yaşlanmasına sebep olurlar bunun sonucunda buğulu görmeler yaşanabilir. Çok uzun süreli ekran temaslarından kaçınmak, kaçınamıyorsak da sık sık gözlerimizi dinlendirmek. Göz sağlığımız açısından oldukça önemlidir.

  • Hijyene dikkat etmemek

  Düzenli şekilde ellerin yıkanmaması ve bu ellerle gözlerimize temas etmek, başkalarına ait göz makyaj malzemelerinin kullanımı lens kullanıyorsanız, lens kutularının düzenli şekilde dezenfekte edilmemesi göz sağlığımıza zarar veren etkenlerdir. Gözlerimizi mikroplardan uzak tutmamız gereklidir.

  • Güneş gözlüğü kullanmamak

  Yaz, kış demeden gözlerimizi zararlı güneş ışınlarından korumamız göz sağlığımız açısından büyük önem taşımaktadır. Güneş gözlüğü kullanmazsak, güneşin zararlı ışınlarından korunamayız bu da kornea yanığı, katarakt ve sarı nokta gibi çeşitli göz hastalıklarına sebep olabilir.

  • Sigara kullanımı

  Sigara kullanımının sağlığımız açısından oldukça zararlı olduğunun bir çoğumuz bilincindeyiz. Peki, göz sağlığında da etkili olduğunu biliyor muydunuz? Sigara kullanımı gözyaşı yapısını bozarak göz kuruluğu ve gözde kızarıklık gibi şikayetlere yol açabiliyor. Sarı nokta ve katarakt gibi ciddi rahatsızlıkların da sebeplerinde sigara kullanımı geliyor. Göz sağlığı açısından da sigarayı bırakmakta fayda var.

  Göz hastalıkları nelerdir?

  Yukarıda bahsettiğimiz maddelerin sonucunda ortaya çıkan bir takım göz hastalıkları mevcuttur. Göz hastalıkları kendi içlerinde çeşitli şekilde ayrılırlar. Beraber inceleyelim;

  Doğuştan gelen göz hastalıkları

  • Renk körlüğü
  • Görme tembelliği
  • Şaşılık

  Yaşa bağlı gelişen göz hastalıkları

  • Katarakt (lensin şeffaflığını kaybetmesi)
  • Sarı nokta (net görmemizi sağlayan kısımda leke)
  • Şeker hastalığının göze vurması
  • Göz tansiyon

  İltihap, Enfeksiyon gibi durumlarda rastlanan göz hastalıkları

  • Arpacık
  • Üveit
  • Kirpik dibi iltihabı
  • Konjonktivit

  Genetik ve çevresel faktörlere bağlı göz hastalıkları

  • Göz kapağı sorunları
  • Behçet hastalığı
  • Keratokonus (korneanın öne doğru sivrileşmesi)

  Bunlar gibi göz hastalıklarından şüpheleniyorsanız, göz doktorunuza muayene olmakta fayda var. Görme bozuklukların tedavisinde oldukça ilerleyen göz doktorlarımız çeşitli ilaçlar ve yapılması gerekenleri sizlere detaylıca söyleyeceklerdir.

   Göz sağlığı

  Göz sağlığını korumak için yapılması gereken 12 madde

  Göz sağlığımızı korumak için, günlük yaşantımızda ki davranışlarımız, yeme alışkanlıklarımız gibi birçok konuya değinmemiz gerekiyor. Günlük yaşantı da yapılan ufak hatalar, yanlış beslenme biçimi hassas duyu organımız olan gözlerimizin zarar görmesine ve enfeksiyon, mikrop kapmasına zemin hazırlarlar.

  Göz sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız;

  1-Temizlik her şeyden önce gelir

  2-Düzenli aralıklarla göz muayenesine gidilmeli

  3-Beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmeli

  4-Bulunulan ortam sık havalandırılmalı

  5-Güneşten yaz-kış korunun

  6-Ekran mesafesi iyi ayarlanmalı

  7-Doğru ve kaliteli gözlük kullanımı

  8-Kontakt lens kullanımına dikkat edilmeli

  9-Göz makyaj malzemelerinin temizliğine ve tarihlerine dikkat edilmeli

  10-Düzenli uykuyu ihmal etmeyin

  11-Sigarayı bırakın

  12-Gözlerinizi sık dinlendirin

  Göz sağlığı için besinler

  Göz sağlığımız için önemli birkaç vitamine ihtiyaç duyarız bunların başında A vitamini gelir. A vitamini içeren havuç, ıspanak, balık, süt, yumurta, ciğer gibi besinler tüketmek görme keskinliğimizi artırır.

  Yukarıdaki maddelere dikkat edildiğinde bizler göz sağlığımız için üzerimize düşeni yapmış olacağız. Gözlerimize ne kadar iyi bakarsak göz sağlığımızı da o kadar iyi korumuş oluruz. Düzenli muayenelere gitmeyi ve doktorunuza doğru bilgi vermeyi ihmal etmeyin.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Çok Okunanlar

  Gözden Kaçmasın