More
  Ana SayfaTeknolojiGoogle'ın Muhteşem Projesi : Project Starline

  Google’ın Muhteşem Projesi : Project Starline

  Google’ın Muhteşem Projesi : Project Starline

  Google’ın 18 Mayıs 2021 de resmi olarak duyurduğu ‘bir tür sihirli pencere’ diye adlandırdığı bu proje aslında üzerinde uzun süredir  çalıştığı bir projedir ve bu proje birbirinden uzakta olan insanların sanki yan yanaymışlarcasına, ışık alanı ekran sayesinde üç boyutlu bir biçimde konuşulabilen videolu konuşma kabinidir. Görüntülü konuşmanın ileri teknolojik hali denebilir. Proje hala geliştirilme aşamasındadır.

  Projenin asıl olayı nedir?

  Karşınızdaki kişinin sanki ekranın arkasında değil de aynı odadaymışsınız gibi, seslerin ağızından çıktığını, göz teması kurabilmenizi, jest ve mimik yapabilmenizi sağlamasıdır. Hem de gözlük kullanmadan. Harika değil mi?

  Geçtiğimiz yıllarda yaşadığımız Covid-19 salgınından kaynaklı eve kapanma durumumuz, insanların birbirlerini fazlaca özlem duymalarına sebep olmuştur. Hali hazırda bulunan ve hepimizin kullandığı görüntülü sohbet uygulamaları bazen yeterli gelmemektedir. Google’ın üzerinde çalıştığı bu projesi tamamen yan yana hissetme odaklıdır.

  Yapılan deneme çalışmalarında insanların göz temasları sayesinde daha fazla odaklandıkları ve fazlaca olumlu performans gösterdikleri tespit edilmiştir. Ayrıca Google bazı kişiler üzerinde, kişilerin bu teknolojiden haberleri olmadan bir deney yaptı. Kişilerden sadece kabine girmeleri istendi. Yapılan bu deneyde şu tepkiler alındı:

  ‘Sanki karşımdaymış gibi hissettim.’ , ‘Bir an dokunabileceğimi sandım.’

  Görüntülü Konuşmaya Yeni Bir Devir Mi Geliyor?

  Bahsettiğimiz kabinde 4 ek izleme kamerası, 4 mikrofon, 2 hoparlör ve kızılötesi bir projektör bulunuyor. Google insanların mimiklerinden, kıyafetlerinin renk ve kumaşına kadar her detayı karşı tarafa iletmek için çok fazla veri ürettiğini açıkladı. Kullanılan gelişmiş kameralar tüm detayları kaydediyor ve 5G hızıyla olabildiğince her kaydedileni karşı tarafa aktarıyor ve en son aşamada gelen verileri 3D görüntüye dönüştürüyor. Fakat tüm bu aşamaların sorunsuz gerçekleşmesi için hızlı bir internette fazlaca gerekiyor. Bu kadar donanıma sahip olan bu projenin maliyeti belirtilmemekle birlikte tabi ki her eve uygun olmayacaktır.

  Peki Bu Project Starline Adlı Teknoloji Ne Zaman Kullanıma Sunulacak?

  Aslında bu proje bazı Google ofislerinde kullanıma açıldı. Fazladan bir ekipman gerektirmeyen video kabin üzerine araştırmalar devam etmekte ve kullanıma sunulacağı tarih net olarak bilinmemektedir.

   

   

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Çok Okunanlar

  Gözden Kaçmasın