More
  Ana SayfaGÜNDEMGoogle'ın Doodle'ı Astor Piazzolla Kimdir?

  Google’ın Doodle’ı Astor Piazzolla Kimdir?

  Google bugün Doodle olarak Arjantinli bandoneoncu ve Tango Nuevo’nun kurucusu Astor Piazzolla’yı kullandı. Bugün Google’ı açanlar Astor Piazzolla’nın Doodle’nı görünce Astor Piazzolla Kimdir? Sorusunun cevabını merak ederek araştırmaya başladılar. İşte Astor Piazzolla Kimdir? sorusunun cevabı…

  Google hazırladığı Doodlelar ile her gün ünlü bir ismi anmaya devam ediyor. Bestelediği oda müzikleri, senfoniler, bale müzikleri ve tangoları ile tanınan Astor Piazzolla’nın bugün doğum günü. Ünlü ismin doğum günü olması nedeniyle Google bugün Doodle olarak Astor Piazzolla’yı konu edindi.

  Astor Piazzolla Kimdir?

  Astor Pantaleón Piazzolla, 11 Mart 1921 tarihinde dünyaya gözlerini açtı. Arjantin’de doğan ünlü isim bandoneoncu ve Tango Nuevo’nun kurucusu olarak biliniyor.

  Astor Piazzolla, Buenos Aires’e 400 km uzaklıkta bulunan Atlantik sahilinin en güzel bir sayfiye yerilerinde biri olan Mar del Plata’da dünyaya geldi. Ancak daha sonra iki yaşına geldiğinde ailesi ile beraber New York’a göç etti. Bu tarihten itibaren 1973’e kadar ABD’de yaşadı. Astor Piazzolla, terzi bir anne ve berber bir babanın oğluydu.

  Hayatına şekil veren ve onu yaşadığı ortamdan kurtaran müziğe olan sevgisi oldu. 10 yaşındayken tango orkestralarının önemli çalgısı bandoneonu profesyonel şekilde çalmaya başladı. 1934 yılına gelindiğinde o zamanın en iyi tango şarkıcısı olan Carlos Gardel ile çalışmaya başladı. Piazzolla, kendine has müzik tarzı ile oda müzikleri, senfoniler, bale müzikleri ve tangoları besteledi.

  Kendini daha iyi geliştirmek için 1954’te eğitim için bursla Paris’e gitti. Fransız eğitmen Nadia Boulanger’den ders aldı. Paris gittikten bir yıl sonra Arjantin’e döndü. Tangoya yeni bir stil eklemek ve farklılaşmasını sağlamak için kendi tango stilini yarattı. Buenos Aires Üniversitesi’nde konser veren ilk tango müzisyeni  olan aynı zamanda iki tango topluluğu için 200’den fazla parça besteledi.

  Ünü iyice duyulan Astor Piazzolla, tiyatro toplulukları, film ve plak şirketlerinden besteleri için teklifler almaya başladı. 100’den fazla kayıt yaptıran ünlü isim, Paris Opera Orkestrası Yaylı Çalgılar Topluluğu ve La Scala Opera Orkestrası müzisyenleriyle beraber çalıştı. Astor Piazzolla’nın konçertolarını dünyaca ünlü orkestralar yorumladılar. Piazzolla, 4 Temmuz 1992’de Buenos Aires’te öldü.

  En Çok Okunanlar