More
  Ana SayfaGenelGaziantep'te Bulunan Tarihi Hamam İlgi Odağı Oldu

  Gaziantep’te Bulunan Tarihi Hamam İlgi Odağı Oldu

  Gaziantep’te Özaslan Sergi Salonu’nun altında bulunan tarihi hamam herkes tarafında merak edilmeye başlanınca ilgi odağı oldu. Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen hamam yeni ziyaretçilerini bekliyor.

  Gaziantep’te yaşayan ve antika meraklısı olan Hanifi Özaslan kendine ait olan 3 katlı Antika Sergi Salonu’nun altında tarihi eser buldu. Tarihi bir hamam olduğu belirlenen eser şaşkınlık yarattı. Hamamın Roma dönemine ait olduğu belirlendi. Hamamı bulan Hanifi Özaslan, bu bölgede hemen hemen her evin altında bir mağara olduğunu söyledi.

  Antika Sergi Salonu’nun sahibi Hanifi Özaslan hamamı nasıl bulduğuna dair bir açıklama yaptı. Özaslan açıklamasında  “Gaziantep’te hemen hemen her evin altında bir mağara bulunuyor. Burası ise normal mağara değil bir hamamdır. Burası toprak doluydu, toprak çıkarılınca buranın bir hamam olduğu keşfedildi. Gaziantep’te de yeraltı hamamı yoktur. Burasıda Roma dönemine ait bir yeraltı hamamıdır. Daha önce burasının ne olduğu belli olmuyordu. Bizde bu toprağı çıkarttık ve burası daha net bir görünüme kavuştu. Buraya Osmanlı’dan kalma eşyaları getirdik. Sergi amaçlı düzdük. Böylece buranın bir hamam olduğu daha net anlaşılıyor” sözlerine yer verdi.

  Yeni bulunan tarihi Roma hamamı yeni ziyaretçilerini bekliyor.

  En Çok Okunanlar