Yazın en tatlı tarafı, belki de taze ve ferah meyvelerin zamanı olması. Sıcaktan bunaldığımız yaz günlerinde buzdolabından çıkıp imdadımıza koşan bu meyveleri ister sade, isterseniz de yoğurtla ya da başka malzemelerle karıştırıp smoothie şeklinde tüketebilirsiniz. Hepsi birer lif kaynağı olan yaz meyvelerini daha yakından tanımak için aşağıda yer vereceğimiz bilgilere göz atmanızı öneririz:

1Avokado

Lif, potasyum ve sağlıklı yağ bakımından son derece zengin olan avokado, yaz boyu salatalarınızı, sandviçlerinizi ve diğer yemeklerle birlikte tüketmek için hazırladığınız sosları süslemeyi bekliyor. Bir tanesi ortalama 270 kalori olan bu meyve, metabolizma için de oldukça faydalı.

2Kiraz

Yazın sembol meyvelerinden biri olan kiraz, tam bir antioksidan deposu. C vitamini ve melatonin bakımından zengin olan bu meyve, aynı zamanda yaz aylarında farkına varmadan yakalandığımız soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıklarla savaşmak için de birebir. Bir porsiyon, yani 12-14 adet kiraz 120 kalori.

3Mango

Vücuttaki fazla yağı yakmaya yardımcı olan mango, A ve C vitaminleri, magnezyum, potasyum ve folik asit bakımından zengin bir meyvedir. Bu yönüyle tansiyonu dengeleyen, kemik sağlığını koruyan ve kansızlığı önleyici etkisi bulunan mango, yaz aylarında tüketilmesi önerilen meyvelerin de başın geliyor. Bir porsiyon, yani orta boy yarım bir mangonun enerji değeri ise yalnızca 60 kalori.

4Şeftali

İçeriğinde 10 farklı vitamin bulunan şeftali, lifli yapısı sayesinde sindirimi düzenlemeye yardımcı oluyor; bağışıklığı arttırıyor ve göz sağlığını da korumaya yardımcı oluyor. Uzak Asya’da ölümsüzlük meyvesi olarak bilinen bu meyve, aynı zamanda düşük kalorisi ile de dikkat çekiyor. Çünkü bir orta boy şeftali yalnızca 60 kalori.

5Ahududu

Dağ çileği olarak da bilinen ahududu, vücuttaki iltihabı azaltan ve doğal idrar söktürücü olarak bilinen bir meyvedir. Safra kesesi taşlarının düşürülmesinde de önemli bir etkiye sahip olan ahududu, diyabet hastalarının rahatlıkla tüketebileceği, glisemik indeksi düşük meyvelerin başında gelir. 100 gram ahududu, ortalama 50-55 kalori civarındadır.

6Karpuz

Tezgahlarda karpuzu görmeye başladığımız an, yaz mevsiminin geldiğini fark ettiğimiz andır. Yaz aylarında en çok tüketilen meyvelerden biri olan karpuz, ferahlatıcı yapısı ve yüksek sıvı içeriğiyle imdadımıza koşan bir yiyecek. Göz sağlığına iyi gelen A vitamini ve kansere karşı koruyan likopen isimli antioksidanı içeren karpuzun bir orta dilimi 105 kalori olduğu için dikkatli tüketilmesi gerekiyor. Ayrıca glisemik indeksi yüksek bir meyve olduğu için de şeker problemi olanların çok tüketmemesi öneriliyor.

7Çilek

C vitamini, potasyum ve lif bakımından çok zengin olan çilek, yapılan araştırmalar sonucu kanser riskini azaltan bir meyve olarak biliniyor. Hafızayı güçlendiren ve tansiyonu düzenleyen bu meyve, kalp sağlığını korumaya da yardımcı. Bir adet orta boy çileğin enerji değeri 5 kalori. Ara öğünlerinizde 10 tane çilek yiyerek sağlıklı ve düşük kalorili bir tercihte bulunmanız mümkün.

8Yaban mersini

Kalorisi düşük, beta-karoten,  A, C, E vitaminleri ve potasyum, manganez ve magnezyum yönünden zengin olan yaban mersini, aynı zamanda içeriğindeki antioksidanlar nedeniyle gençlik kaynağı olarak da biliniyor. Hücre yıkımını yavaşlatan yaban mersini, kanser riskini azaltan bir meyve. Ve bu mucizevi meyvenin bir fincanında ise yalnızca 44 kalori bulunuyor.

9Mürdüm eriği

Genç görünümünü korumak isteyenler için bir iyi haberimiz daha var. Erik, oksijenin neden olduğu hücre yıkımını önlemeye yardımcı olan fenol isimli antioksidan yönünden oldukça zengin bir meyve. Dolayısıyla kırışıklıkları ve vücuttaki diğer yaşlanma belirtilerini önlemeye de yardımcı oluyor. Aynı zamanda demir emiliminde de aktif rol oynayan eriğin enerji değeri ise 1 orta boyda ortalama 14 kalori kadar.

Sıcaklardan şikayet ettiğimiz yaz günlerinde, sıcak yemekler yerine öğün olarak da tüketebileceğimiz yaz meyveleri, faydaları ve lezzetleriyle bizi kendine çekiyor. Siz de beslenme düzeninizde mevsim meyvelerine mutlaka yer açmalı, onların vücudunuza sağlayacağı iyiliklerden yararlanmalısınız.