Evde Rahatlıkla Uygulanabilecek Montessori Etkinlikleri

0
14

Yeni nesil ebeveynler çocuklarının bakımı ve gelişimi konusunda oldukları kadar, eğitimi konusunda da oldukça hassaslar. Bebekleri daha anne karnındayken eğitim kitapları okuyan ve internetten araştırma yapan ebeveynlerin karşılaştığı eğitim yöntemlerinden biri de montessori eğitimidir.

Son zamanlarda çok popüler olan bu yöntemin temelleri, İtalyan asıllı kadın doktoru, pedagog ve aynı zamanda antropoloji profesörü olan Maria Montessori tarafından atılmıştır.

Merkeze öğrenciyi alan ve onu aktif olarak sürece katan bu eğitimin kazanım ve becerilerini, Montessori etkinlikleri ile evde rahatlıkla uygulayarak siz de çocuğunuza verebilirsiniz.

0-1 Yaş Montessori Etkinlikleri

Anne karnının huzurlu ve sakin ortamından daha hareketli ve gürültülü olan dünyaya gelen bebek, ilk iki ayını bu yabancı ortama alışmaya çalışarak geçirecektir.

6 aya kadar zamanının tamamına yakınını yatarak geçiren minikler, emeklemeye başladıktan sonra çevre ile etkileşimini artıracaktır. Siz ebeveynler bu süreçte bebeğinizin gelişimini aşağıda verilen örnek 0-1 yaş montessori etkinlikleri ile geliştirebilir ve bu örnekleri kendiniz de zenginleştirebilirsiniz.

1Ayna

En erken uygulanabilecek etkinliklerden biri aynadır. Bebeğin aynadan kendisini kolaylıkla görebilmesini sağlamanız yeterlidir.

Aynadaki yansıması karşısında bebeğin görme duyusu harekete geçer. Yüzünü gören bebek kendisini tanımaya çalışacak, aynaya yaklaşıp uzaklaşacak, simetri ile karşılaşacak ve boyut algısını geliştirecektir.

2Gürültülü Şişeler

Bebeklerin oynamaktan çok zevk aldığı gürültülü şişelerin yapımı için gerekli malzemeler; yarım litre ya da daha küçük boyda plastik ve şeffaf şişeler, renkli boncuklar, renkli iplikler, pullar, nohut, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, pirinç gibi kuru baklagillerdir.

Her şişenin içine farklı malzemeler koyarak kapağını sıkıca kapatıp bebeğinizin eline vermeniz yeterlidir. Gerisini bebeğiniz şişeleri sallayıp farklı sesler çıkararak kendisi yapabilecektir.

Bebekler 4. aydan itibaren kolaylıkla gürültülü şişelerle oynayabilir

3Duyu Sepeti

Oturmaya başlayan bebekler için uygulayabileceğiniz montessori etkinlikleri arasında yer alır.

Bebeğinizin görsel, işitsel, dokunsal başta olmak üzere bütün duyularını duyu sepeti ile harekete geçirebilirsiniz. Öncelikle bebeğinize zarar verebilecek herhangi bir parça içermeyen bir sepet bulmanız gerekir. Sepetin içerisine pütürlü, pürüzsüz, sert, yumuşak, hışırtılı ve sessiz gibi farklı özelliklerde ve renklerde cisimler koyarak bebeğinizin onları incelemesine izin verin.

2 Yaş Montessori Etkinlikleri

1 yaşında yürümeye başlayan bebeğiniz, 1,5 yaşından sonra rahatça koşup oynayabilir. Bunun yanında artık tırmanan, zıplayan, hoplayan, dilediği yere kolayca ulaşabilen miniğiniz daha çok materyalle etkileşime geçmeye başlar.

Bu süreçte onu ne kadar farklı materyal ve etkinlikle tanıştırırsanız, algıları da o kadar çok açılır. Evde uygulayacağınız 2 yaş montessori etkinlikleribebeğinizin gelişimini çok yönlü olarak desteklemenize yardımcı olacaktır.

4Çorabın Eşini Bul

Bebeğinizin odaklanmasını, eşleştirme becerisi kazanmasını, başarma duygusunu tatmasını sağlayan uygulaması oldukça kolay bir aktivitedir. Öncelikle çekmeceden farklı renklerde ve desenlerde çok sayıda çift halindeki çorabı çıkarın ve çorap çiftlerini birbirinden ayırıp hepsini karıştırın.

Daha sonra bebeğinizden çiftleri bulup eşleştirmesini isteyin. Seçeceğiniz çorapların desenlerinin birbirine çok yakın olmamasına ve kolay ayırt edilebilir olmasına dikkat edin.

Bu etkinliği yıkanmış çoraplar kuruduktan sonra yaparsanız, etkinlikle beraber aynı zamanda evin bir işini miniğinizle birlikte yapmış, onu da evdeki yaşam sürecine katmış ve ortak yaşam alanınızda bir sorumluluk vermiş olursunuz.

5Süngerle Su Aktarma

Evde yapılabilecek 2 yaş montessori etkinlikleri arasında aktarma aktiviteleri olmazsa olmazlardandır.

2 yaş bebeğin kolaylıkla yapabileceği, yaparken de oldukça eğleneceği bu etkinlikte gerekli malzemeler; birbirinin aynı iki plastik kap, temiz bir sünger ve bir miktar temiz su.

Amaç; kaplardan birine az miktar su doldurup, bebeğinizin bu suyu süngerle öbür kaba taşımasını sağlamaktır. Bebeğiniz süngerle su taşıyarak dikkat ve koordinasyon becerilerini geliştirir, ince ve kaba motor kaslarını çalıştırır, el-göz koordinasyonunu sağlar.

6Delikten Çubuk Geçirme

2 yaş montessori etkinlikleri arasında yer alan delikten çubuk geçirmeyi, miniğiniz için evde kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Tepesini delebileceğiniz yoğurt ya da dondurma kabı gibi plastik kapaklı bir kap bulmalısınız. Kabın içine atmak için renkli pipetler alın ya da dondurma çubuklarını farklı renklere boyayıp hazırlayın.

Daha sonra plastik kabın üst yüzeyine çubuk ya da pipetlerin geçebileceği boyutta delikler açın ve son olarak bebeğinize gerekli yönergeleri vererek deliklerden renkli nesneleri geçirmesini sağlayın. Bu etkinlik bebeğinizin ince ve kaba-motor kaslarını, dikkat ve koordinasyonunu geliştirecektir.